reklamı kapat

POPÜLER

Çin içten yanmalı motorlarla ilgili bu zamana kadarki en ciddi yasağın hazırlığında

11 Eylül 2017

Kaynaklara yansıyan bilgilere göre otomobil üreticileri üzerinde teşviklerini artıran Çin hükümeti, sürece kökten çözüm getirmek istiyor.

İçten yanmalı motorlarla ilgili son iki yıl içerisinde hükümetler tarafından atılan yasaklama adımlarına her geçen gün yenileri eklenirken, bu adımların genelinde aşamalı planlarla karşılaşıyoruz. Son olarak Fransa’nın 2040 yılı itibarıyla fosil yakıtlı araçların yasaklanacağını açıklamasıyla birlikte gündeme gelen sürecin bu zamana kadarki en büyük ve kapsamın adımı Çin’den gelecek gibi gözüküyor. Bloomberg’de yer alan habere göre benzer bir yasak planlaması yaptığı öne sürülen Çin hükümeti, tercihini aşamalı planda yana kullanmayacak. Kaynaklara göre Çin, fosil yakıtla çalışan tüm araçların satışlarını toptan bir şekilde yasaklamak istiyor.

Birçok alanda olduğu gibi otomobil sektöründe de dünyanın bir numaraları pazarı konumunda olan Çin’de geçtiğimiz yıl 28,3 milyonluk bir araç satışı kayıtlara geçti. 2015 yılına oranla yüzde 13,7‘lik bir artışın gözlemlendiği bu alanda elektrikli araçların da satışı hiç de azımsanmayacak seviyede. Hava kirliliğinin yüksek boyutlarda olduğu ülkelerden birisi olan ülkede üzerinde çalışıldığı söylenen çözümlerin hepsi elektrikli araçlarda kesişiyor. 2030 yılına kadar karbon salınım değerleri konusunda ciddi bir azalmaya gitmek isteyen Çin hükümeti içerisinde yerel otomobil üreticilerinin de yer aldığı bir ortaklıkla elektrikli araç satışıyla ilgili ciddi bir teşvik planını da değerlendirmeye almış durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükümetin üretim ve satış işlemlerini sona erdirmek için bir takvim üzerinde diğer düzenleyicilerle birlikte ortak çalışma yürüttüğünü ifade etti. Madalyonun diğer kısmında yer alanlardan birisi olan Chery‘nin Genel Müdür Yardımcısı Liu Zhijia ise; “Çin gibi böylesine büyük bir pazarda yasağın uygulanması 2040’dan sonra olabilir” diyerek gerçekleşmesi muhtemel bir yasağın takvimsel değerinin yakın dönemi kapsamasının zor olduğunu belirtti. Son dönemlerde ciddi hareketlenmelerin gözlemlendiği bu planların resmi duyurularını bir yıl içerisinde alabililiriz.