reklamı kapat

POPÜLER

Çin hükümeti kamu kuruluşlarında Windows 8 kullanımını yasakladı

Çin hükümeti aldığı yeni bir kararla Microsoft‘un en yeni işletim sistemi Windows 8‘in kamu kuruluşlarındaki bilgisayarlarda kullanılmayacağını açıkladı. Çin, bu yasağın enerji tasarrufu için verimli teknolojiler kullanılmasıyla ilgili bir kararname bağlamında açıklasa da devlete bağlı Xinhua haber ajansı kararın Microsoft’un Windows XP‘ye desteğini sonlandırmasının ardından açığa çıkan güvenlik endişeleriyle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Xinhua’nın konuyla ilgili yaptığı habere göre, Çin’in kamu kuruluşlarındaki bilgisayarların yaklaşık yüzde 70’inde Windows XP kullanılıyor.

Çin’deki Windows XP kullanıcılarının Çin merkezli büyük güvenlik yazılımı şirketlerinin sağladığı teknik destek garantisine rağmen potansiyel risklerden endişe duyduğu ve Çin hükümetinin bu riskleri göze alamadığı belirtiliyor.

Microsoft, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Çin hükümetinin aldığı bu kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti ve Çin’de kamu kuruluşlarına Windows 7 satışının devam ettiğini, Windows 8’in geliştirilmesi adına da gerekli çalışmaların kamu kuruluşlarıyla işbirliği halinde yürütüleceğini söyledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Çin hükümeti kamu kuruluşlarında Windows 8 kullanımını yasakladı” için 2 cevap

  1. Ali Karakose dedi ki:

    Yerinde bir karar. Keşke biz de kullanmayabilsek. Devlet kendi yazılımlarını kullanmalı. Arka planda neler yaptığı belli olmayan yazılımları değil.

  2. Güney Şar dedi ki:

    Türkiye’de Tübitak tarafından geliştirilen Pardus adlı Linux dağıtımını kullanmak Kamu ve Devlet kurumlarında zorunlu. Fakat eğitimi verilmiyor, teşvik edecek çalışmalar yok. Ve bir süre kullanmış biri olarak diyorumki hem çoğu meslek için yetersiz hem de diğer Linux dağıtımlarına göre çok eksik.