reklamı kapat

POPÜLER

windows xp explorer güvenlik açığı

Windows XP’de Internet Explorer kullanıcılarını riske atan güvenlik açığı

Hala 12 yıllık bir işletim sistemini kullanıyorsanız, Internet Explorer‘da keşfedilen yeni bir güvenlik açığı başınıza büyük bir dert açabilir. Microsoft bugün Internet Explorer’ın bütün versiyonlarında (6’dan 11’e kadar) kullanıcıları; hacker’ların bilgisayarınız üzerinde tam bir kullanıcı izni elde etmesine neden olabilecek ve onlara programlar yüklemeleri, verileri görme ve silme ve basitçe bir web sitesini ziyaret ederek çok daha fazlasını yapabilme olanağı sağlayabilecek olan bir savunmasızlığa karşı uyaran bir güvenlik mesajı yayınladı.

Bu elbette XP kullanıcıları için hiç de iyi bir gelişme değil, ama en azından Internet Explorer’ı Windows’un daha yeni bir versiyonu üzerinde kullananlar bir iki hafta içinde bir bu sorunun üstesinden gelen bir yama görebilecekler. Microsoft Windows XP‘ye olan desteğini 8 Nisan’dan itibaren nihayet çekmiş olduğu için, XP’ye herhangi bir güncelleme gelmeyecek. Söz konusu bu güvenlik açığı, XP’ye olan destek geri çekildiğinden beri oluşan ilk açık ve teknoloji dünyasında bir süredir yapılan uyarıların doğruluğunu kanıtlıyor. Windows XP artık güvenilir değil ve artık ondan vazgeçmenin zamanı geldi.

Bu açığı Microsoft’a bildiren FireEye adlı güvenlik firması aktif bir tehdidin şu an için Internet Explorer 9, 10, 11’i ve Adobe Flash Player’ı doğrudan hedef aldığını doğruladıklarını söyledi. Hangi işletim sistemi kullandıklarına bakılmaksızın bütün Internet Explorer kullanıcılarının bu tehdidi önlemek için birkaç seçeneği bulunuyor. En kolay yöntem Chrome ya da Firefox gibi (her ikisi de Windows XP tarafından hala destekleniyor) başka bir bir tarayıcı kullanmak. Bir şekilde yine de Internet Explorer’ı kullanmak zorundaysanız, Microsoft’un yayınladığı uyarı metninde Artırılmış Güvenli Modu da içeren bazı gelişmiş yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Windows XP’de Internet Explorer kullanıcılarını riske atan güvenlik açığı” için bir cevap

  1. Derin Batu dedi ki:

    purevpn falan kullanıyorsak hala tehlikede miyiz? :S yandık