reklamı kapat

POPÜLER

iOS 11 ile kişisel verilerin güvenliği için endişe duymaya gerek kalmıyor

Piyasaya çıkan her cihazla birlikte akıllı telefonlar daha güvenli bir hal alıyor. Çeşitli şifreler, parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sistemleri sayesinde kişisel bilgileri ele geçirmek gittikçe zorlaşıyor. Apple ise güvenlik alanında bir öncü olarak karşımıza çıkıyor. Ancak görünen o ki iOS 11 güncellemesiyle birlikte kişisel bilgilerin çalınması çok daha zor bir hal alacak.

Apple yıllardır cihazlarını daha güvenli bir hale getirmek için çaba harcıyor. Öyle ki alınan önlemler sadece hırsızları zor durumda bırakmakla kalmıyor emniyet görevlilerini de zorluyor. Şüpheli kişinin veya kurbanın telefonuna erişmek onların izni olmadan imkansız bir hal alıyor. iOS 11 güncellemesiyle birlikte güvenlik noktasındaki açıklardan biri daha kapatılacak.

Bildiğiniz gibi iPhone kullanıcıları verilerini cihazlarında saklamanın yanı sıra güvenilir olarak işaretledikleri bir bilgisayara da aktarabiliyor. Ancak güvenli bilgisayar konsepti kimi zaman verilerin açığa çıkmasına neden olabiliyor. Özellikle emniyet yetkilileri zorda kaldıkları dönemlerde güvenli olarak işaretlenen bilgisayarları gözden geçirmeyi tercih ediyor. Bir bilgisayarın güvenli kabul edilmesi için ise kullanıcının parmak izi yeterli oluyordu. Güncellemeyle birlikte sadece parmak izi yeterli olmayacak. Ardından şifrenin de girilmesi gerekecek.

Bu her ne kadar ufak bir gelişme gibi görünse de, emniyet güçlerinin işlerini fazlasıyla zorlaştırabilir. Bildiğiniz gibi emniyet güçleri yasal olarak kişilerin parmak izlerine erişme hakkına sahip. Bu durum da verilere erişme noktasında fazlasıyla yararlı olabiliyor. Ancak iPhone’un bir bilgisayara bağlanabilmesi için şifre gerekmesi parmak izinin yetersiz kalmasına neden oluyor. Bu da kişilerin telefonlarındaki verilere onların izni olmadan erişilemeyeceği anlamına geliyor.