reklamı kapat

POPÜLER

iOS Android

iOS mi Android mi daha güvenli? Bu sorunun cevabı artık tamamen değişti

iOS mi Android mi daha güvenli? Bu uzun yıllardır sorulan sorunun cevabı artık tamamen değişmiş durumda. İşte yeni dönem;

Akıllı telefon dünyasına Apple tarafından geliştirilen iOS ve Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemleri liderlik ediyor. Alternatifler yok değil ancak büyük çoğunluk ya bir iPhone ya da bir Android akıllı telefon kullanıyor.

İşte bu iki taraf yıllardır “iOS mi Android mi daha güvenli?” sorusu üzerinden karşılaştırılıyor. Peki cevap ne? Günümüzde hangi işletim sistemi daha güvenli?

Günümüzde bir işletim sistemi için kesin olarak, şu daha güvenli demek kesinlikle mümkün değil. Burada net bir isim veren açık olarak yalan söylemiş sayılır. Burada verilecek en kesin cevap, iki işletim sistemi de yüzde 100 güvenli değil.

iOS her zaman Android’den daha güvenli olarak lanse edilir ancak son dönemde Pegasus zararlısı üzerinden ortaya çıkanlar, iki tarafın da yüzde 100 güvenlik getirmediğini açık olarak gözler önüne serdi.

Artık işletim sistemlerinin güvenlik seviyesi, ortaya çıkan açıkların kapatılma hızıyla ölçülür hale geldi. Güvenlik araştırmacıları tarafından bulunan açıkları önce Apple mı yoksa Google mı kapatıyor? İşte yeni dönem direkt olarak bunun etrafında şekilleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda her iki taraf da artık iyi çalışıyor. Açıkları kapatma konusunda Google tarafı, özellikle güvenlik araştırmacılarıyla yakından çalışmanın etkisiyle oldukça hızlı adımlar atıyor.

Apple daha önce güvenlik araştırmacılarına karşı kapalı bir yapıya sahipti ancak son dönemde bu konuda daha iyi hale geldi ve özel ödül programları başlattı. Artık teknoloji devi Apple, güvenlik araştırmacılarına daha önce olmadığı kadar fazla önem veriyor.

Mobil dünya ve güvenlik güncellemesi konusunda çok büyük fark yaratan önemli bir durum var. Açık olarak Apple’ın iPhone’ları Android telefonlardan daha çabuk ve geniş kapsamlı güncelleme alıyor. Bu açıdan iOS’li cihazlar bulunan güvenlik açıklarına karşı daha hızlı koruma getiriyor.

Google tarafından hazırlanan güvenlik güncellemelerinin, Google’ın kendi geliştirdiği Pixel harici cihazlara gelmesi bildiğiniz üzere hatırı sayılır bir zaman alıyor. Hatta çoğu eski ya da düşük seviye cihaz, bir süre sonra güvenlik güncellemesi almıyor.

Bunun arkasında şu var. Google tarafından hazırlanan güncellemelerin örneğin Samsung ya da Xiaomi gibi Android üreticileri tarafından satışa sunulan telefonlara ayrı olarak gönderilmesi gerekiyor. Güncellemeler Pixel harici hiçbir cihaza direkt olarak Google’dan gitmiyor.

Bu konuda daha sınırlı ve kapalı yapı nedeniyle iPhone’lar daha iyi koruma sağlıyor. Burada iPhone’ların model sayısı açısından Android’lere oranla çok az olduğunu da belirtmek gerekiyor. Apple bu sayede güncellemeleri daha sık ve geniş kapsamlı olarak paylaşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS mi Android mi daha güvenli?” sorunun cevabında önemli bir bölüm daha var. Güncel şartlar ışığında mobil işletim sistemlerinin güvenliğini biraz da kullanıcılar belirliyor.

Kişilerin sistemleri daha bilinçli kullanması, kendilerini ciddi risklere sokmamaları gerekiyor. Bilinçli bir kullanıcı, kullandığı telefonu gerçek anlamda daha güvenli hale getirebiliyor.

Örneğin Android tarafında Play Store dışından uygulama indirme / yükleme konusunda çok ama çok fazla risk bulunuyor. İçeriğinde oynama yapılabilen APK’lar üzerinden çok ciddi dolandırıcılık faaliyetleri yapılabiliyor, telefonlardan veriler çalınabiliyor.

Bu bağlamda kişilerin Android’i olduğundan daha güvensiz hale getirmemesi gerekiyor. Android tarafından açık yapıdan dolayı iOS’a oranla 100 kat daha şüpheci ve dikkatli olunması büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenlik konusunda son dönemde can sıkan bir abonelik dolandırıcılığı artmış durumda. Bu durum hem iOS hem de Android tarafında görülüyor. Firmalar farklı farklı hamleler ile kişileri gizli şekilde belirli servislere abone ediyor ve haberleri olmadan her ay paralarını alıyor.

Şu an hem Google hem de Apple bu sorunu tam olarak ortadan kaldırmış değil. Her iki tarafta da garip abonelikler üzerinden milyonlarca dolarlık dolandırıcılık çalışmaları dönüyor. Bu duruma karşı olarak kişilerin aboneliklerini mutlaka düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.

Ayrıca günümüzde güvenlik ile bağlı olarak gizlilik yani kişisel bilgi güvenliği de büyük önem arz ediyor. Firmaların gizliliğimiz korumak adına da çalışması gerekiyor.

Bu konuda hem Apple hem de Google büyük adımlar atıyor. Mevcut durumda gizliliği koruma konusunda Apple ve iOS önde bulunuyor. Geliştirilen yeni sistemler ile iPhone’lar, kişilerin gizliliğini hatırı sayılır oranda daha iyi koruyor.

Ancak özellikle yakında dağıtıma sunulacak Android 12 ile beraber Google’ın kişisel bilgi güvenliği konusunda adımlarını / korumaları artırdığını görüyoruz. Google’a bu konuda hem uzmanların hem de kullanıcıların baskısı artıyor, bunun etkisi de herkes için iyi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS ve Android için söylediklerimiz Windows ve macOS için de geçerli

En popüler masaüstü işletim sistemleri Windows ve macOS da kesinlikle ama kesinlikle yüzde 100 güvenlik getirmiyor. Burada da olay güvenlik açıklarını ilk olarak hangi firmanın kapattığıyla ölçülüyor. Apple, macOS tarafında oldukça eski modelleri dahi hızlı güvenlik güncellemeleri ile destekliyor.

Bu konuda Microsoft da çok iyi durumda. Ayrıca Windows işletim sistemi Android gibi değil. Yani Windows güncellemeleri ayrı olarak üretici firmalardan değil direkt olarak Microsoft’tan geliyor.

Böylelikle örneğin Lenovo’nun ya da Asus’un kendi dizüstülerine güvenlik güncellemesi için ekstra çalışma yapmasına gerek kalmıyor, Windows’lu tüm cihazlar aynı anda Microsoft tarafından güncelleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok uzun yıllardır Android tarafının da bu şekilde olması isteniyor ancak bu yakın zamanda olacak gibi görünmüyor. Samsung ve Xiaomi gibi firmaların Android üzerine kurulan özel arayüzleri, Google güvenlik güncellemelerinin her cihaza anlık olarak gelmesini engelliyor.

Sonuç olarak iOS ve Android konusunda güvenlik odaklı tartışmayı bir kenara bırakmak ve güvenlik bilinciyle olabilecek en iyi deneyimi elde etmeye çalışmak gerekiyor. Ayrıca güvenlik konusunda firmaları zorlamak da gerekiyor. Firmalar açık olarak bize muhtaç durumdalar ve bizim için hem güvenliği hem de gizliliği artırmak zorundalar.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın