reklamı kapat

POPÜLER

Android

Android güvenlik şefinden dikkatleri üzerine çeken açıklama

İnternet devi Google‘ın popüler mobil işletim sistemi Android, biliyorsunuz genel olarak iOS kadar güvenli bir işletim sistemi değil olarak geçiyor. Bu konuda çok eleştiriler alan ve güncellemeler konusunda sıkıntı yaşayan şirket, arayı kapattığını iddia ediyor.

Android işletim sistemi hep uygulamaların eriştiği bilgiler ya da altyapısal olarak yeterli güvenliği sunmuyor diye eleştiriliyor. Kişiler iOS işletim sistemini çok daha güvenli olarak görüyor çünkü Apple kapalı bir ekosistem kullanıyor ve cihazlarını güncel tutuyor. Google farklı olarak açık bir ekosistem kullandığı için süreci tam olarak kontrol edemiyor ve bu da birçok açık, spam, zararlı yazılım ve sahte uygulama olarak geriye dönüyor. Ancak Android‘in güvenlik şefi David Kleidermacher, bunun değiştiğini belirtiyor. Özellikle 2017 yılında çok önemli atılımlar yaptıklarını söyleyen yönetici, işletim sisteminin artık iOS kadar (!) güvenli olduğunu belirtiyor. Burada direkt olarak iOS‘un adını geçmiyor ancak “diğer mobil işletim sistemi” denildiği zaman akla başka seçenek gelmiyor. Kleidermacher sistemin birçok konuda sektörün en iyisini sunduğunu belirtiyor. Ayrıca 2017 içerisinde telefon üreticilerle olan bağlantının da güçlendirildiği söyleniyor. Bunun da güvenliğe ciddi katkı sağladığı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android işletim sistemi pazarı elinde tutuyor

Yüzlerce farklı üreticiye açık olan işletim sistemi, dünyanın en büyüğü konumunda bulunuyor. 2018’de bunu güvenliği artırarak büyütmek isteyen şirket, Play Store‘u da unutmuyor. Popüler uygulama marketinin artık zararlı uygulamalara karşı daha iyi tarandığı söyleniyor.

İlgili Video

Android Go işletim sistemli ilk cihazlardan Nokia 1