reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.6 iOS 15 iOS 14

Tam 128 milyon kullanıcıyı etkileyen iOS virüsü yeniden gündemde

iOS işletim sistemi kağıt üzerinde Android’e oranla çok daha güvenli görünüyor. Ancak Apple’ın da yaşadığı ciddi güvenlik sorunları bulunuyor.

İşte bunlardan 2015 yılında yaşanan bir tanesi yeniden gündem oldu. Apple ile Epic Games davası üzerinden yeniden ses getiren bir malware, 2015 yılında ciddi tehlike oluşturmuş.

Bunun arkasında tam olarak özel hazırlanan Xcode üzerinden bulaşan ve “XcodeGhost” adı verilen malware yer alıyor. Bunun 2015’te 2.500’den fazla uygulamaya bulaştığı aktarılıyor.

Bu uygulamalar arasında WeChat, NetEase, Angry Birds 2 ve Didi Taxi gibi çok popüler uygulamalar da yer alıyor.

Daha çok Çin pazarını etkileyen bu durum hakkında Apple, zamanında gerekli adımları atmış. XcodeGhost bulaşan uygulamalar App Store’dan silinmiş. XcodeGhost’lu uygulamaların tehlikesi ise güncellemeler ile çözülmüş.

Önemli detaylarına burada yer verdiğimiz Epic Games ile Apple arasındaki yasal savaş ışığında ortaya çıkan dokümanlara göreyse, XcodeGhost malware’inden tam 128 milyondan fazla iOS kullanıcısı etkilenmiş. Yani malware bulaşan uygulamaları 128 milyondan fazla iPhone kullanıcısı indirmiş.

Apple, ortaya çıkanlara göre zamanında süreçten etkilenenlere e-posta ile bilgilendirme yapmış ve aynı zamanda XcodeGhost’un temizlenmesi için uygulama geliştiriciler ile ortaklaşa çalışmış.

XcodeGhost’un aslında “bilinen” çok kritik bir riski yokmuş. Bu malware yüklendiği cihazlardan hassas verileri / kullanıcı verilerini çalmamış. Ancak bu bilgi yüzde 100 kesin değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS işletim sistemi genel olarak güvenli bir altyapı üzerine kuruluyor

Bunun arkasında Apple’ın sistemi olabildiğince kapalı tasarlaması yer alıyor. Biliyorsunuz Android tarafındaki birçok sorun, işletim sistemini çok daha açık olmasından geliyor.

Ancak iki popüler işletim sistemi de kesinlikle yüzde 100 güvenlik getirmiyor. Kişilerin güncel tehditlerden korunmak adına tek yapabilecekleri şey ise indirdikleri uygulamalara çok dikkat etmek ve cihazları devamlı olarak güncel tutmak.

İlginizi Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot