reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9 Elon Musk

SpaceX, son Starlink görevinde Falcon 9 ile bir ilke imza atacak

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için kalkışlara devam ediyor. Yakında bir kalkış daha yapılacak.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeyi sürdürüyor. Bu sayede yörüngedeki aktif uydu sayısı 1.500’e ulaşmış durumda.

Bu görevlerin en yenisi ise bir aksilik olmaz ise 9 Mayıs 09:40 itibarıyla yapılacak. Firma bu kalkışta Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine taşıyacak.

İşte bu görevin kalbinde yer alan Falcon 9, son görevle birlikte tam 10. kez kullanılmış olacak. Elon Musk’a göre bu durum firma için bir ilk olacak.

SpaceX’in açıklamasına göre bu Falcon 9 roket daha önce tam altı farklı Starlink görevinde kullanılmış. Roket aynı zamanda Crew Dragon test kalkışında da yer almış ve RADARSAT Constellation Mission ile SXM-7 görevlerinde kullanılmış.

SpaceX’in en büyük başarıları arasında biliyorsunuz “yeniden kullanılabilirlik” yer alıyor. Firma Falcon 9’ları kalkışta kullandıktan sonra dikey olarak geriye indiriyor.

Gerekli bakımlardan sonra bu roketler başka kalkışlarda bir kez daha kullanılıyor. Bu sayede firma çok ama çok ciddi bir maddi tasarruf elde ediyor. SpaceX böylelikle uydu kalkışlarını çok daha ucuz hale getirmeyi başarmış durumda.

SpaceX’in Falcon Heavy ve geliştirilmekte olan Starship roketleri de yeniden kullanılabilirlik odağında hazırlanıyor. Bu roketler de dikey olarak geriye inebiliyor. Hatta Falcon Heavy’de bir araya gelen Falcon 9 roketler tek tek iniş yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için toplam sipariş oldukça artmış durumda

Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla Starlink için 500 bin sipariş sayısına ulaşılmış durumda.

Daha önce de söylediğimiz gibi Starlink için Türkiye’den de sipariş verenler oldu. Şimdilik bu 500 bin kişinin kaçı servise ulaşabilecek belli değil. Örneğin Türkiye kapsama alanına tam olarak ne zaman alınacak bilinmiyor.

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan serviste (Beta olarak kullananlar var) kişilere 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızları sunuluyor.

31 ms altında gecikme ile görev yapan Starlink bağlantısı için kişilerin 499 dolarlık bir harcama yapması da gerekiyor. Bu paranın içinde özel anten de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet