reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX dogecoin

SpaceX, dogecoin ile ödenen görevle Ay’a uydu götürecek

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, bugün çok garip bir haberle daha gündeme geldi. Firma dogecoin ile ödeme alarak uydu atacak.

2013 yılında bir şaka olarak doğan ancak Elon Musk’ın büyük çabası ile şu an 71 milyar dolarlık bir kripto para birimi halini alan dogecoin, SpaceX’in yeni görevinde ödeme aracı olarak kullanılacak.

Dogecoin ile yapılacak bu ödemenin arkasında Geometric Energy Company şirketi yer alıyor. SpaceX, bu şirketten alacağı ödeme karşılığında Falcon 9 roket ile 2022 yılında DOGE-1 görevine çıkacak.

Bu DOGE-1 görevi kapsamında ise Ay’a 40 kg ağırlığında ufak bir uydu götürülecek. Bu uydunun amacı şimdilik araştırma ve inceleme olarak geçiyor.

Dogecoin özelinde yapılacak bu görev ile SpaceX, kripto para konusunda kapıyı genel olarak aralıyor. Gelen bilgilere göre firma başka görevler için de kripto para kabul edebilir.

Biliyorsunuz Elon Musk’ın diğer şirketi Tesla, geçtiğimiz aylarda büyük bir bitcoin alımı yapmış ve bitcoin ile otomobil satmaya başlamıştı.

Kripto paralar hakkında kısa süre önce bir açıklama yapan Elon Musk, sürecin gelecek vadettiğini ancak yatırım yapanların çok dikkatli olması gerektiğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, bugün Falcon 9 roket için bir ilke imza attı

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği yeni Starlink uydularını bugün alçak dünya yörüngesine çıkardı. Bu son başarılı görev ile yörüngedeki aktif Starlink uydu sayısı 1.560’a ulaştı.

Bu son görevin kalbinde yer alan Falcon 9, daha önce de aktarıldığı üzere tam 10. kez kullanılmış oldu. Elon Musk’ın açıklamasına göre bu durum firma için bir ilk oldu.

Son görevdeki Falcon 9 roket, söylendiği kadarıyla daha önce tam altı farklı Starlink görevinde kullanılmış. Roket aynı zamanda Crew Dragon test kalkışında da yer almış ve RADARSAT Constellation Mission ile SXM-7 görevlerinde de kullanılmış.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet