reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet hizmeti SpaceX Starlink için başarılı son kalkış [İzle]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için kalkışlara devam ediyor. İşte son detaylar;

SpaceX biliyorsunuz düzenli olarak Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Dakikalar önce çıkılan görev kapsamında da alçak dünya yörüngesine 60 adet Starlink uydusu daha çıkarıldı. Falcon 9 roket ile Florida’da yer alan Cape Canaveral Space Force Station’ından yapılan kalkış başarıyla sonuçlandı. Daha önce Turksat 5A ve iki farklı Starlink görevinde kullanılan Falcon 9 roket de Of Course I Still Love You isimli otonom deniz platformuna dikey olarak iniş yapmayı başardı. Bu kalkış ile beraber yörüngedeki operasyonel SpaceX Starlink uydusu 1.000’i geçmiş olacak. Firmanın  hedefi ise 42 bin uydu gibi çok yüksek bir seviyede yer alıyor.

SpaceX Starlink projesi için hızlar artıyor

Şu an altyapının beta testleri sürüyor. Yukarıda gördüğünüz anten üzerinden çalışan sistem, ciddi hızlara da ulaşmaya başladı. Starlink ile yapılan en son hız testi sonuçlarında 42 ms ping değeriyle 60 Mbps download, 12 Mbps upload hızlarına ulaşılmıştı. Daha sonra ise gecikmenin süper düşük hale geldiği ve hızın 100 Mbps seviyesini geçtiği söylenmişti. Beta test sürecinde ise gecikmenin 20 ms ile 40 ms arasında olacağı, hızın ise 50 MB/s ile 150 MB/s arasında değişeceği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistemi denemeye başlayan kişiler ise 38 ms ping değeriyle 134 Mbps download ve 14.8 Mbps upload hızlarını elde etmeyi başardı. Söylendiği kadarıyla Starlink’i test etmek isteyen kişilerin 499 dolarlık bağlantı için gerekli donanım harcaması sonrasında 99 dolarlık bir aylık ücret ödemesi gerekiyor. Android ve iOS için kısa süre önce bir Starlink uygulamasını da indirmeye sunan firma, test süreci ilerleyen dönemde daha geniş çaplı hale getirecek.