reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9 Starlink

SpaceX, son Falcon 9 kalkışıyla önemli bir ilke imza attı [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için yapılan son kalkışta bir ilke imza atmış durumda.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği yeni Starlink uydularını bugün alçak dünya yörüngesine çıkardı. Bu son başarılı görev ile yörüngedeki aktif Starlink uydu sayısı 1.560’a ulaştı.

Bu son görevin kalbinde yer alan Falcon 9, daha önce de aktarıldığı üzere tam 10. kez kullanılmış oldu. Elon Musk’ın açıklamasına göre bu durum firma için bir ilk anlamına geliyor.

Son görevdeki Falcon 9 roket, söylendiği kadarıyla daha önce tam altı farklı Starlink görevinde kullanılmış. Roket aynı zamanda Crew Dragon test kalkışında da yer almış ve RADARSAT Constellation Mission ile SXM-7 görevlerinde de kullanılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için daha çok kalkış yapılacak

Firma şu an kısa vadeli hedefinden dahi çok uzakta yer alıyor. Ancak başarılı kalkışlar devam ediyor ve şirket bu konuda çok kararlı görünüyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi SpaceX’in en büyük başarıları arasında roket / uzay tarafı için “yeniden kullanılabilirlik” bulunuyor. Firma Falcon 9’ları kalkışta kullandıktan sonra dikey olarak geriye indiriyor.

Son görevde de aynen bu oldu. Görevde kendi rekorunu kıran Falcon 9, uyduları yukarıya çıkardıktan sonra geriye döndü ve Of Course I Still Love You isimli otonom deniz üstü istasyonuna dikey olarak iniş yaptı.

Bu dikey olarak indirilen roketler, gerekli bakımlardan sonra başka kalkışlarda da aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede firma çok ama çok ciddi bir maddi tasarruf elde ediyor. SpaceX böylelikle uydu kalkışlarını hiç olmadığı kadar ucuz hale getirmeyi başarıyor.

Son görevin her zaman olduğu gibi videosunu sayfanın en üstünde izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet