reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, Twitter’dan güncel 2022 karnesini açıkladı

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Firma bu konuda 31’e ulaştıklarını duyurdu.

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden SpaceX, Elon Musk’ın daha önce yaptığı açıklamaya göre 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bugün Twitter’dan bir paylaşım yapan firma, Falcon 9 roketin 2022’nin başından bu yana tam 31 farklı görevin altından başarıyla kalktığını açıkladı. Firma tarafından bu görevler kapsamında tam 351 metrik ton yükün alçak dünya yörüngesine çıkarıldığı aktarıldı. Firma yaptığı bu 31 farklı gövde uzaya astronot götürdü, özel uydu çıkardı, ISS’e kargo taşıdı ve uzaydan internet projesi Starlink için birçok farklı uydu fırlattı.

Falcon 9, dünyanın son dönemde gördüğü ticari açıdan en başarılı roket modelleri arasında yer alıyor. İlk aşaması dikey olarak iniş yeteneğine sahip olan ve bunu artık standart haline getiren roket, bu sayede uzaya erişimi çok daha ucuz hale getiriyor. Falcon 9 ile uzaya özel şirketler yanında devletlerin bazen amacı açıklanmaya özel uyduları da alçak dünya yörüngesine çıkarılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Falcon 9 roket merkezli görevler arasında yukarıda da dediğimiz gibi uzaydan internet sağlayan Starlink için yapılan görevler de bulunuyor. Musk’ın yılın başında yaptığı açıklamaya göre operasyonel Starlink uydu sayısı önümüzdeki dönemde tam 4.200’e ulaşacak. Starlink, bir sorun olmazsa 2023 içerisinde Türkiye’de de aktif edilecek.

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili