reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Google sonrasında teknoloji devi Apple da harcamaları kısıyor

İnternet devi Google gibi dünyanın en değerli teknoloji devi Apple da gelecek yıl için harcamaları kısma planları yapıyor.

Küresel enflasyon ve diğer bazı ekonomik parametrelerin aşağıya doğru dönmesi nedeniyle Google yıl sonuna kadar iş alımları azaltacağını açıkladı. Şimdi ise benzer bir bilgi Apple tarafından geldi. Kaynaklara göre şirket önümüzdeki yıl için planlanan işe alımları azaltmayı planlıyor. Firma aynı zamanda yine yeni yıldaki belirli harcamaları kısma konusunda da planlar gerçekleştiriyor. Maddi olarak dünyanın en iyi durumdaki teknoloji şirketi olmasına rağmen küresel ekonomik durumlardan Apple da oldukça korkuyor. Son dönemde görülen veriler elbette herkes için endişe verici gelecek sinyalleri veriyor. Bu bağlamda 2023’te birçok şirketin çok ciddi işten çıkarmalar yapmasından korkuluyor. Pandemi sonrasında birçok sorun yaşanıyor ve bunlar kısa vadede çözülebilecek gibi de durmuyor.

Bu konuda başka firmalar da adım atıyor. Örneğin Elon Musk, üst düzey Tesla yöneticilerine geçtiğimiz haftalarda bir bildirim gönderdi ve işe alımların spesifik bir süre verilmeden küresel olarak durdurulmasını istedi. Musk ayrıca Tesla’da yüzde 10’luk bir personel küçülmesi yani işten çıkarma istediğini de söylemişti. 2021 sonunda küresel olarak 99 bin üstünde çalışan sahip olan Tesla, küçülmeyi tam olarak nerede ya da ne zaman yapacak bilinmiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra ise firma ABD merkezli olarak neredeyse 200 farklı çalışanı ile yollarını ayırdı. Çok ilginç olarak bu 200’e yakın kişi, firmanın büyük önem verdiği kompleks otomatik pilot sistemi üzerinde çalışıyor ve uzun zamandır sistemi eğitiyordu. Tesla araçların otomatik sürüş sistemi halen tam olarak mükemmel değil ancak pazarın en iyileri arasında yer alıyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ekonomi hakkında süper kötü bir duyguya sahip olduğunu belirtiyor.

Apple gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın