reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

TikTok tarafı da küresel işten çıkarmalara başladı

Sosyal medyanın güncel bir numarası konumunda yer alan TikTok, küresel olarak bir yeniden yapılanmaya girişmiş durumda.

TikTok, küresel yeniden yapılanma kapsamında birçok farklı çalışanı ile yollarını ayırdı, bazılarıyla ise ayırmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamaya göre firma önemli bir dönüşüm planlıyor ve bu dönüşüm kapsamında da özellikle şirkete artık yüksek oranda katkı sağlamayan personellerin işten çıkarıldığı aktarılıyor. Şimdiye kadar 100 kişiyle yollarını ayıran ancak Avrupa ve ABD’de toplam 10 bin çalışana sahip olan TikTok, küresel yeniden yapılanmayı henüz güncel olumsuz ekonomik tabloya bağlamıyor. Şu an inanılmaz popüler olmasıyla adeta para basan TikTok, yine de geleceği görüyor ve ekonomik stabilite sağlanana kadar büyüme yolundan gitmeyecek gibi duruyor.

Biliyorsunuz kısa süre önce artan küresel enflasyon ve diğer bazı ekonomik parametrelerin aşağıya doğru dönmesi nedeniyle Google yıl sonuna kadar iş alımları azaltacağını açıkladı. Daha sonra benzer bir bilgi Apple tarafından gelmişti. Kaynaklara göre şirket önümüzdeki yıl için planlanan işe alımları azaltmayı planlıyor. Firma aynı zamanda yine yeni yıldaki belirli harcamaları kısma konusunda da planlar gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda başka firmalar da adım atıyor. Örneğin Elon Musk, üst düzey Tesla yöneticilerine geçtiğimiz ay bir bildirim gönderdi ve işe alımların spesifik bir süre verilmeden küresel olarak durdurulmasını istedi. Musk ayrıca Tesla’da yüzde 10’luk bir personel küçülmesi yani işten çıkarma istediğini de söylemişti. Türkiye yolundaki dev üretici, ABD merkezli olarak neredeyse 200 farklı çalışanı ile yollarını ayırdı.

Buna ek olarak Netflix, Twitter ve Meta gibi isimler de farklı işten çıkarmalara devam ediyor. Bu dev isimler aynı zamanda gelecek için bazı tasarruf politikaları devreye alıyor, bazı projelerin bütçesini kısıyor, işe alımları genel olarak yavaşlatıyor.

TikTok gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın