reklamı kapat

POPÜLER

iOS ve OS X dev saldırı! [Güncellendi]

Cihazlarında güvenliği her zaman üst düzeyde tutmasıyla kullanıcılarının gönlünde taht kuran Apple’ın iOS ve OS X sistemleri, şirket tarihinde daha önce görülmemiş bir malware saldırısı altında.
Daha önce jailbreak yapılmış olan cihazların saldırılara açık olduğu zaten biliniyordu ancak yeni çıkan saldırgan yazılım, fark gözetmeksizin hem jailbreak yapılmış, hem de orjinal halde bulunan modelleri etkiliyor. İlk olarak iMac ve Macbook’lara bulaşan zararlı yazılım USB aracılığıyla iPhone’lara da sıçrayabiliyor.

Cihazda yüklü olan uygulamaları değiştirebilen, yeni uygulamalar ekleyebilen yazılımın etkilediği cihazların sayısı günden güne artıyor. Raporlara bakılırsa zararlı yazılımdan etkilenen uygulamalar bu zamana kadar 350.000’den fazla kere indirilmiş ve indirilmeye devam ediyor.

USB aracılığıyla iPhone’a bulaşabilen ikinci zararlı yazılım olarak gösterilen malware’in aynı zamanda uygulamaları değiştirebilen, yeni uygulamalar oluşturabilen ve jailbreak dahi edilmemiş telefonlara bulaşabilen ilk malware olduğuna da dikkat çekiliyor.

Palo Alto Networks‘e göre malware’den korunmak için tavsiye edilen ilk önlemler şu şekilde sıralanıyor:

 • İşletmelerde internet ağlarını zararlı yazılımlardan korumak için Globalprotect gibi mobil güvenlik uygulaması kullanın.
 • Mac OS X için güncel antivirüs veya güvenlik yazılımı kurun.
 • OS X sistem tercihlerindeki “Güvenlik ve gizlilik” bölümünden “Mac App Store’dan indirilen uygulamalara izin ver” seçeneğini işaretleyin.
 • Üçüncü parti uygulama marketlerinden ve güvenilmeyen sitelerden Mac üzerinde kullanılabilecek herhangi bir uygulama ya da oyun indirmeyin.
 • iOS sürümünü daima güncel tutun.
 • Güvenmediğiniz cihaz veya bilgisayarlarla cihazınızı eşitlemeyin.
 • Güvenilmeyen kaynaklar üzerinden telefonunuzu şarj etmeyin.
 • Güvenilmeyen veya bilinmeyen bilgisayar, cihaz ya da aksesuarlara telefonunuzu bağlamayın.
 • Telefonunuza Jailbreak işlemi uygulamayın. Eğer telefonunuzda Jailbreak varsa cihazda kişisel bilgiler depolamayın.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iOS ve OS X dev saldırı! [Güncellendi]” için 4 cevap

 1. ayberk dedi ki:

  Bu virüsten nasıl korunmamız gerektiğini yazmanız daha iyi olabilirdi

 2. Barış dedi ki:

  Nasıl korunabiliriz? Ne tür bir malware? Detaylı bilgi verebilmeniz mümkün mü?

 3. ne luzum var? dedi ki:

  log kaliteli bir dergi ancak bazen cidden garip haberler yapıyor. Şimdi yukarıdaki haberde ne anlamamız lazım? malware var. evet yıllardır var o tarz şeyler…
  iyi de adı ne, ne şekilde etkiliyor, app storeda nelerde olduğu tespit edilmiş. raporlara göre linkinde zaten ingilizce haberi var. orada bile daha ayrıntılı yazmışlar.
  Yazmışlar da siz yazmamışsınız. Copy paste olmuş sanırım birazcık..