reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 15 WWDC21 WWDC 2021

iOS 15 işletim sistemi tanıtıldı; işte yeni özellikler ve destekli iPhone’lar

 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 09:18

Teknoloji devi Apple, WWDC21 kapsamında beklenen yeni iPhone işletim sistemi iOS 15 ile karşımıza çıktı. İşte sunulan yenilikler;

WWDC21’in en çok merak edileni ve önemlisi olan iOS 15, sürpriz olmayacağı üzere devrimsel bir arayüz değişikliği getirmiyor. Yani iOS 14 ile benzer görünen bir işletim sistemi karşımızda yer alıyor.

Peki uzun zamandır geliştirilen iOS 15‘in yeni olarak getirdikleri neler? Baktığımız zaman yeni sürüm ile gelen ciddi değişiklikler ve özellikler var.

Video görüşme uygulaması Face Time için uzamsal ses getiren yeni sürüm, aynı zamanda artık yapay zeka ile ortam gürültüsünü kesiyor. Böylece video görüşmelerde ses çok daha net geliyor.

Grup sohbetlere ızgara görüntüsü getiren yeni Face Time, portre modunda da çalışıyor. Böylece arkası bulanık video görüşmeleri yapılabiliyor. Ayrıca Face Time Link ile görüşmeleri başkalarıyla paylaşmak çok daha kolay hale geliyor.

Burada paylaşım ve ortak görüşme için Android ve Windows cihaz desteği de veriliyor. Diğer cihazlarda süreç tarayıcı tabanlı çalışıyor ve uçtan uca şifreleme kullanılıyor.

Share Play özelliğiyle Face Time görüşmelerine ortak dinleme / izleme için video ile müzik eklenebiliyor. Aynı zamanda artık arkadaşlar ile ana ekran paylaşılabiliyor. Bu gerçekten kullanışlı görünüyor.

Arkadaşlar ile ortak video izleme özelliği kişilerin görüntüleriyle beraber yapılıyor ve örneğin bir video açıkken mesajlaşmaya devam edilebiliyor. Süreçte tüm içerikler senkronize olarak çalışıyor.

Burada Share Play API ile üçüncü parti desteği de bulunuyor. Süreçte Twitch ile TikTok desteği dahi yer alıyor. Bu sayede bir Twitch yayını Face Time üzerinden arkadaşlar ile ortak olarak izlenebiliyor.

iOS 15 ile Mesajlar uygulaması da gelişiyor. Mesajlar içerisinde paylaşılan haber içerikleri Türkiye’de açık olmayan Apple News uygulaması içerisinden görüntülenebiliyor.

Aynı süreç Apple Music için de geçerli. Sizinle paylaşılan müzikler Apple Music uygulamasındaki özel menüde gösteriliyor. Bu süreç Apple Fotoğraflar için de aynı şekilde işliyor.

iOS 15 ile bildirim sistemi de gelişiyor. Yeni sistemde bildirim özeti dönemi başlıyor. Apple özel yapay zeka sistemleri ile önemli bildirimlerinizi özet halinde bir araya getiriyor. Bu özeti görüp görmeme ve görme zamanı konusunda özelleştirmeler sunuluyor.

Bildirimleri artık daha görünür kılan yeni iOS sürümü, “Focus” isimli bir özellikle geliyor. Bu sayede kişiler odaklanmak istediklerine göre iPhone’larını özelleştirebiliyor.

Örneğin işletim sistemine işte olduğunuzu bildirdiğiniz zaman sadece iş ile alakalı bildirimler karşınıza geliyor. Bu da yaptığınız işe odaklanmanıza imkan tanıyor. Focus süreci tüm Apple cihazları arasında ortak çalışıyor ve kullanışlı görünüyor.

Canlı Metin özelliğiyle fotoğraflar uygulamasıyla fotoğraflar üzerinden seçilebilir metin çıkarabilen iOS 15, burada şimdilik Türkçe dil desteği taşımıyor.

Yeni altyapı ile fotoğraflar üzerinden birçok konuda Google’ın sistemleri gibi bilgi verebilen yeni iOS, birçok konuda çok daha akıllı hale gelmiş gibi görünüyor.

Arama sonuçlarında artık çok daha zengin içerikler karşımıza getirecek olan Apple, Fotoğraf uygulamasında da önemli yenilikler yapmış.

Size özel hazırlanan hareketli içeriklere müzik ekleyebilen Fotoğraflar uygulaması, çektiğiniz fotoğraflardan ilginç kolajlar oluşturuyor ve bunları paylaşılabilir hale getiriyor. Burada kişilere birçok özelleştirme seçeneği sunuluyor.

Türkiye’de öne çıkmayan Cüzdan uygulamasında da yenilikler getiren iOS 15, Hava Durumu uygulamasının tasarımını da güncelliyor. Yeni arayüz hem daha modern görünüyor hem de çok daha detaylı görünüyor.

Hava Durumu uygulamasında artık birçok farklı animasyon yer alıyor ve harita üstü bilgiler hiç olmadığı kadar detaylı hale geliyor.

Destek verilen özel yerlerde Apple Haritalar da artık çok daha güzel görünüyor ve inanılmaz detaylı veriler sağlıyor. Yine destekli yerlerde yol çizgilerine kadar şaşırtıcı detaylar sağlanıyor.

Bu sayede hem araç ile hem de yürürken daha rahat yol alınabiliyor. Haritalar’da yine sadece destekli yerlerde AR destekli çok özel bir yönlendirme deneyimi elde edilebiliyor.

Yeni sürüm ile Safari içerisinde sesli arama da yapılabiliyor. Bu da gerçekten kullanışlı görünüyor.

iOS 15 ile AirPods odaklı yenilikler de karşımızda. Yeni altyapı ile AirPods takılıyken birisi size karşı konuştuğu zaman onu rahat şekilde duyabiliyorsunuz. Burada özel bir mod devreye giriyor.

Siri artık AirPods üzerinden özel bildirimleri size sesli olarak bildiriyor ve önemli listeleri kulağınıza okuyabiliyor. Find My üzerinden AirPods’ların bulunmasını kolaylaştıran yeni iOS sürümü, AirPods’u geride bırakırsanız size bunu iPhone üzerinden bildiriyor. Bu sayede AirPods’ları geride bırakma sorunu ortadan kalkıyor.

Bazı AirPods’larda yer alan uzamsal ses desteğini tüm Apple ürünlerine getiren Apple, Apple Music için Dolby Atmos desteğinin bugünden itibaren kullanıma çıkacağını da duyurdu.

iOS 15 içerisinde telefonunuzda iki adımlı doğrulama kodu oluşturmak adına yerleşik bir araç da yer alıyor. Bu sayede birçok durum için Google Authenticator’a gerek kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, WWDC21 kapsamında gizlilik konusunda da bazı yenilikler tanıttı. Biliyorsunuz firma bu konuda çok büyük önem veriyor.

Yeni dönemde yerleşik Mail uygulaması üzerinden IP adresi gizleme dönemi geldi. Böylelikle e-posta’yı gönderenler kişilerin IP adresini göremiyor. Bu özellik Safari tarafında da yer alıyor.

Gizlilik raporu ile uygulamaların hakkınızda topladığı verileri ve bunları kimler ile paylaştığını gösteren Apple, bu konuda ciddi şekilde ses getirecek gibi görünüyor.

WWDC21’de Siri için de güvenlik geliştirmeleri yapıldı. Örneğin Siri artık tüm ses bilgilerini / komutları cihazda tutuyor. Yani algılama için dışa bilgi gitmiyor.

Artık çok daha hızlı ve art arda çalışabilen dijital asistan Siri, WWDC sunumunda gösterildiği kadarıyla eskiye oranla büyük bir ilerleme görmüş durumda.

WWDC’de iCloud bilgileri de verildi. Artık iCloud için hesap kurtarma konusunda güvenli hesaplardan yararlanabilecek.

Aynı zamanda iCloud Plus da gelmiş durumda. Ücretli bu paket ile Private Relay özelliği gelecek ve böylece internet trafiğinizi Apple dahil kimse göremeyecek. Aynı zamanda e-posta gizleme hizmeti de kişilere sunulacak. Bu servis için fiyat normal iCloud ile aynı olacak.

WWDC21’de sağlık konusunda da bazı yenilikler paylaşıldı. Örneğin yeni sistem ile artık yürüyüşünüz de incelenecek. Burada veriler cebinizdeki iPhone’dan toplanıyor.

Böylece Apple yürüyüşünüzü analiz ediyor belirli hastalıkları öncede belirleyebiliyor. Eğer dengesiz yürüyüş tespit edilmeye başlanırsa bildirim geçiliyor. Bu imkan özellikle belirli yaşın üzerindeki kişiler için harika görünüyor.

Ayrıca artık sağlık paylaşımı süreci de başlıyor. Böylece aile bireylerinin sağlık verileri ailenin diğer üyeleriyle paylaşılabiliyor.

Burada örneğin annenizin nabzı çok yüksek atmaya başladığı zaman bu konuda bilgi alabiliyorsunuz. Bu gerçekten hem aile büyükleri hem de ailenin ufakları için faydalı görünüyor.

iOS 15 ile Matter ortaklığı üzerinden kurulan yeni dönemin desteği de geliyor. Matter hakkındaki tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni sürüm ile Safari de gelişiyor. Artık sekme penceresi aşağıda yer alıyor ve yeni kaydırma hareketleriyle tarayıcı içinde dolaşmak çok daha kolay hale geliyor.

Bu arada artık iPad ve iPhone için masaüstünde olduğu gibi Safari eklentileri de geliyor. Bu da gerçekten güzel görünüyor. Bu eklentiler ile tarayıcı çok daha yetenekli hale gelebilecek.

WWDC21’de App Store için de bilgiler verildi. Geliştiricilere şimdiye kadar 230 milyar dolar ödediğini aktaran Apple, uygulamalar için artık çoklu sayfa desteği getiriyor.

App Store’da artık uygulamalar özelinde düzenlenen / planlanan uygulama etkinlikleri ön plana çıkılıyor. Kişilere bunları takip edebiliyor ve etkinlik başlamadan bilgi alabiliyor. App Store eklentisi bu etkinlikleri Widget üstünden kişilere hatırlatıyor.

iOS 15 işletim sistemi hangi telefonlara yüklenebilecek?

Hazırlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X

-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Eylül ayında tanıtılacak iPhone 13 ailesi ise elbete kutusundan direkt olarak iOS 15 ile çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 işletim sistemi ne zaman kullanıma sunulacak?

iOS 15 işletim sisteminin çıkışı sonbahar aylarında olacak. Ancak ilk beta sürümleri geliştiricilerin denemesi için hemen kullanıma açılıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

İLGİLİ HABERLER