reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15

iOS 15 için bulunan güzel detaylar, yeni özellikler ve geriye dönüşler

Apple, WWDC21 kapsamında beklenen yeni iPhone işletim sistemi iOS 15 ile karşımıza çıktı. İşte bu sürüm için betadan detaylar gelmeye devam ediyor.

Tüm temel yeniliklerine burada yer verdiğimiz iOS 15 işletim sisteminde Apple’ın açıklamadığı bazı ufak ancak önemli detaylar da bulunuyor.

Beta sürümü kullanan geliştiriciler tarafından bulunduğu kadarıyla iOS 15 ile alarm sisteminde bir geriye dönüş bulunuyor. iOS 14’teki çok ufak saat seçim kısmı yeniden eskiden olduğu gibi büyük hale geliyor. Bu gerçekten bazılarını çok sevindiriyor.

iOS 15’le aynı zamanda bir konuda daha eskiye dönülüyor. Yeni sürüm ile iOS 13’le kaldırılan metin seçimindeki “büyüteç” geriye geliyor. Bu da alarm değişikliği gibi bazı kişileri ciddi oranda sevindiriyor. Bu büyüteç ile metinlerde seçim yapmak çok daha kolay hale geliyor.

iOS 15’in içerisine yerleşik bir Google Authenticator benzeri doğrulama kodu oluşturucu koyan Apple, yeni sürümde her uygulama için metin boyutu seçimi sunuyor. Bu sayede tüm sistemin metin boyutu yerine uygulama temelli boyut değişikliği yapılabiliyor.

Yeni sürümde ayrıca Spotlight araması üzerinden sürükle bırak ile ana ekran uygulama simgesi konulabiliyor. Aynı zamanda artık Spotlight aramasından uygulama silmek de mümkün kılınmış durumda.

Destekli oyun kontrolcüleri üzerinden 15 saniyelik oyun videoları kaydedilmesine imkan tanıyan yeni sürüm iOS 15, ölüm gibi durumlarda kişisel verilere belirlenen başkalarının ulaşmasına da izin veriyor.

Bu arada yeni sürüm de “Spatialize Stereo” isimli bir özellik de yer alıyor. Bu özellik direkt olarak Spatial Audio yani Uzamsal Ses sistemini simüle ediyor. Bu sayede Uzamsal Ses desteği olmayan tüm ses içerikleri daha çevreleyici hale geliyor.

Spatialize Stereo sistemi direkt olarak Uzamsal Ses destekli içerikler kadar iyi bir deneyim sunmuyor ancak yine de deneyenler beğendiklerini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 işletim sistemi hangi telefonlara yüklenebilecek?

Hazırlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin herkes için çıkışı sonbahar aylarında olacak. Bu arada iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek.

Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak. Aslında temel olarak 15 ile 14 arasında devasa bir fark bulunmuyor. Bu yüzden bu hamle ilginç ancak mantıklı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın