reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 15 WWDC21 WWDC 2021

iOS 15 ve iPadOS 15 ile internet paylaşımında güvenlik ciddi şekilde artıyor

Apple, WWDC21 kapsamında beklenen yeni iPhone işletim sistemi iOS 15 ile karşımıza çıktı. İşte bu sürüm için yeni detaylar gelmeye devam ediyor.

Advertisement

Tüm temel yeniliklerine burada yer verdiğimiz iOS 15 işletim sisteminde Apple’ın açıklamadığı bazı ufak ancak önemli detaylar da bulunuyor.

Bunlardan birisi de Kişisel Erişim Noktası ya da internet paylaşımı sistemiyle alakalı. Biliyorsunuz iPhone ve iPad’lerin mobil interneti istenirse başkalarıyla paylaşılabiliyor.

Bunun için mobil bağlantılar herkese açık WiFi ağı haline getiriliyor. İşte bu altyapıda şimdiye kadar WPA2 şifreleme kullanılıyordu. Yeni işletim sistemleriyle ise WPA3 şifrelemeye geçiliyor.

Wi-Fi Alliance tarafından 2018 yılında tanıtılan WPA3 şifreleme, Apple tarafından ilk defa desteklenmiyor ancak Kişisel Erişim Noktası özelinde bir ilke imza atılıyor.

Kişisel Erişim Noktası özelinde WPA3 şifreleme elbette çok daha güvenli bir ağ paylaşımı anlamına geliyor. Bu tarz detaylar ilk aşamada hayatımızı değiştirmiyor ancak kullanıcıları birçok sessiz sedasız riskten koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 işletim sistemi hangi telefonlara yüklenebilecek?

Hazırlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin herkes için çıkışı sonbahar aylarında olacak. Bu arada iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek.

Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak. Aslında temel olarak 15 ile 14 arasında devasa bir fark bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın