reklamı kapat

POPÜLER

WWDC21

iOS 15 sonrasında watchOS 8 için ilk detaylar ortaya çıktı

7 Haziran tarihinde düzenlenecek WWDC 2021’de iOS 15 gibi Apple Watch işletim sistemi watchOS 8 de gelecek. İşte ilk sızanlar;

Apple tarafından yapılan bir güncelleme üzerinden watchOS 8 ile beraber yeni bir “Mind” uygulamasının geleceği ortaya çıktı.

Bu uygulamanın direkt olarak akıl sağlığına odaklanacağı düşünülüyor. Apple daha önce duyduğumuz kadarıyla bu konuda gerçekten uzun zamandır çalışıyor. Bu uygulamanın iOS tarafında da olacağı ortaya çıkan göstergeler arasında yer alıyor.

Bu arada watchOS 8 ile beraber Apple Watch’lara özel bir “Tips and Contacts” yani “İpuçları ve Kişiler” uygulamasının da geleceği aktarılıyor.

WatchOS 8 ile beraber devrimsel bir tasarım değişimi ya da çok büyük bir özellik ise maalesef beklenmiyor. Apple, saatlere özel işletim sisteminin temelini uzun zamandır değiştirmiyor.

Ancak firmanın bunu yapmaya şimdilik ihtiyacı da bulunmuyor. Mevcut donanımlar ışığında watchOS’un performansı ve sundukları genel olarak iyi bulunuyor.

Fakat bazı kilit eksiklerin yine de kapatılması ve özellik bildirim sisteminde yeni bir dönemin başlatılması mutlaka güzel karşılanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce iOS 15 için neler çıkmıştı?

Apple’a yakın sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 15’le beraber mesajlar için otomatik cevaplar altyapısı gelişecek.

Yeni sistemde yüksek ihtimalle mesajlara hazır metinler üzerinden cevap vermek çok daha hızlı ve akıllı hale gelecek. iOS 15’in iPhone’lara “durum” sistemini getireceği de aktarılıyor. Bu sayede kişiler uyku, otomobil sürme, çalışma vb. gibi durumlar için farklı bildirim yönetim ayarları belirleyebilecek.

Bildirim konusuna ciddi şekilde ağırlık verecek gibi görünen iOS 15, bu konuda bildirimlerin arayüz tasarımında da değişime gidecek bilgisiyle gündemde yer alıyor.

Daha önce ortaya çıkanlara göreyse yeni iOS sürümünde koyu arayüz için önemli güncellemeler getirecek. Aynı zamanda halen detaylanmamış olsa da “gıda takibi” özelliğini de sunacaklar arasında.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın