reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 15 WWDC21 WWDC 2021

iOS 15 alacak her iPhone, çıkan tüm yenilikleri kullanamayacak

Apple’ın WWDC21 kapsamında karşımıza çıkardığı yeni iPhone işletim sistemi iOS 15, destekli her telefonda aynı olmayacak.

Tüm temel yeniliklerine burada yer verdiğimiz iOS 15 işletim sistemi, birçok telefona aktif olarak veriliyor ve bu konuda çok sevindiriyor.

Ancak ortaya çıktığı kadarıyla iOS 15’in tüm yenilikleri destekli her cihazda kullanılmayacak. Örneğin iPhone 7, iPhone 8, iPhone 6s, iPhone X ve iPhone SE gibi modellerde birçok yeni özellik kullanılamayacak.

Bunun arkasında elbette eski donanımlar yer alıyor. Burada özellikle işlemci özelindeki yapay zeka temelli eksik donanım altyapısı fark yaratıyor.

iPhone 7, iPhone 8, iPhone 6s, iPhone X ve iPhone SE modellerinde detaylı haritalardan çevrimdışı Siri özelliklerine, obje tanıma ve kamera metin çevirisinden Face Time’da Spatial Audio desteğine kadar birçok eksik bulunuyor.

Aslında bu durum ilk defa karşımıza çıkmıyor. Daha da önce de yeni iOS güncellemesini alan bazı iPhone’lar, donanımları tam olarak yetmedi için bazı yeni özelliklerden maruz kalmıştı.

Bu durum biraz tepki çekiyor ancak yine de eski iPhone’ların dahi sürekli olarak güncellenmesi bazı eksiklere rağmen beğeni topluyor.

iOS 15 işletim sistemi tam olarak hangi telefonlara yüklenebilecek?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

İşletim sisteminin herkes için çıkışı sonbahar aylarında olacak. Bu arada iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek.

Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak. Aslında temel olarak 15 ile 14 arasında devasa bir fark bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın