reklamı kapat

POPÜLER

Michelin

Michelin’den çevre için önemli ortaklık; geri dönüştürülmüş plastikten lastik üretimi sağlanacak

Michelin, biyokimya üzerine faaliyet gösteren Carbios ile çevre dostu lastik üretimi için yeni bir döneme giriş yapıyor.

Ulaşım dünyasının merkezinde olan elektrik gücü, pek çok etmen gibi iklim değişikliği ve hava kirliliği gibi problemlere önemli bir çözüm olma potansiyeli taşıyor. Otomobil üreticilerinin önümüzdeki 20 yıllık planlarına aldığı karbon nötr olma hedefleri, üretim ve ürün noktasına da sirayet etmiş durumda. Elektrikli araçların hayatımıza girmesiyle birlikte koltuklar başta olmak üzere kokpit elemanlarının geri dönüştürülmüş plastik malzemelerden imal edildiği çevre dostu çözümleri de daha sık görmeye başlıyoruz. Lastik sektörünün devlerinden olan Michelin de geri dönüştürülmüş plastikleri doğrudan üretimde kullanmak adına benzer bir hamleyi hayata geçirerek gelecek için umut vadeden bir ortaklığa gidiyor. Ortaklığın olumlu ürünleriyle birlikte her yıl küresel çapta 1,6 milyar adedi bulan lastik sektörü geri dönüşüm dünyası için yeni bir kulvar olacak.

Michelin çevre dostu çözüm için Carbios ile ortak adım atıyor

Fransa merkezli lastik devine, geri dönüştürülmüş plastik malzemeleri üretimde kullanma konusunda kendisini gibi Fransız olan Carbios eşlik edecek. Biyokimya alanında faaliyet gösteren önemli şirketlerden birisi olan Carbios, lastiklerin üretiminde pet şişelerle birlikte polyester içeren atık giysilerdende başarılı şekilde faydalanmış durumda. Lastiklerin bileşenini oluşturacak olan özel formülün bir ürünü oan polyester için yapılan ilk çalışmalarda, farklı sürüş koşullarına mukavemet gösterecek malzemenin yakalandığı bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Michelin cephesinde projeyle ilgilenen Nicholas Seeboth yaptığı ilk açıklamalarda lastiklerde kullanılacak teknik nitelikli geri dönüştürülmüş fiberlerin testlerde olumlu sonuçlar vermesinden ötürü heyecanlı olduklarını ifade etti. Michelin cephesinin sürecin sonunda kendine koyduğu hedeflerde masada. Eğer her şey planlandığı gibi giderse markanın 2030 yılına gelindiğinde ürettiği lastiklerin yüzde 40’ında geri dönüştürülmüş malzemeler temel alınacak. Bu değerin 2050 yılında ürün gamının tamamına yayılması bekleniyor.