reklamı kapat

POPÜLER

Will.i.am ve Coca-Cola işbirliğiyle üretilen çevre dostu 3D yazıcı: Ekocycle Cube [Video]

Teknoloji meraklısı prodüktör ve müzisyen Will.i.am her taşın altından çıkmaya devam ediyor. En son kendi giyilebilir cihazlarını çıkaracağını duyuran müzisyen, şimdi de geri dönüştürülmüş plastiği havalı hale getirmenin peşinde. Will.i.am’in baş kreatif direktör olarak görev yaptığı 3D Systems için Coca-Cola işbirliğiyle hazırlanan Ekocycle Cube, yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş malzemeyle çıktı üretiyor.

2014’ün ikinci yarısı itibarıyla satışa çıkacak olan 3D Systems markalı yazıcının kartuşlarında, bir kısmı geri dönüştürülmüş plastik şişelerden elde edilen filament, yani ham madde kullanılacak. Firmanın açıklamasına göre her kartuş yaklaşık üç plastik şişeye denk gelen miktarda geri dönüştürülmüş plastik içerecek. Kırmızı, siyah, beyaz, transparan renk seçenekleri ile satışa sunulacak olan Ekocycle Cube 70 mikron yüksek çözünürlüğe ve 6 inç kare yazdırma alanına sahip.

ecocycle
Will.i.am’in bu projeye esas katkısıysa, cihazın alıcıları için tasarladığı “moda, müzik ve teknoloji odaklı” 25 farklı aksesuar. Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmayı ve geri dönüştürme konseptinin kendisini sıkıcı bir konu olmaktan çıkarıp vurgulamayı amaçladıklarını belirten Will.i.am, ortağı Coca-Cola’yla birlikte 3D baskıcılıkta yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor.

VİDEO