reklamı kapat

POPÜLER

Android

Android cihaz kullanıcılarını korkutan araştırma sonucu

Yapılan yeni bir araştırmaya göre büyük sayıda Android uygulaması izin vermeseniz dahi kişisel verilerine erişim sağlıyor.

Android platformu bugün kötü bir haberle daha karşımızda. Yapılan bir araştırmaya göre Play Store içerisinde yer alan binden fazla Android uygulaması izin vermeseniz dahi kişisel verilerine düzenli olarak erişim sağlayabiliyor. İzin sisteminin etrafından dolaşarak verilere erişim sağlamayı başardığı belirtilen bu uygulamalar, açık şekilde kapatmanıza / izin vermemenize rağmen örneğin WiFi üzerinden konum belirleme yapabiliyor deniyor. 88 binden fazla uygulama üzerinden yapılan araştırma, elbette hiç ama hiç iyi bir sonuç ortaya koymuyor. Google’ın kurallarına aykırı olarak fotoğraf metadata’larından bile konum dahil kişisel veri çıkaran uygulamaların önü Android Q ile kesilecek deniyor. Ancak Android Q’nun çok az sayıda cihaza gelecek olması büyük açığı ortada bırakıyor. Yukarıdakilere ek olarak SD kart üzerinden izinsiz veri okuma yaptığı belirtilen uygulamalar, bir “yasa boşluğu” gibi sizin kararlarınızı hiçe sayarak daha fazla veri ve bağlantılı olarak para için takibe devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında durum böyle. Peki iOS tarafında hiç mi sorun yok?

Geçtiğimiz ay The Washington Post tarafından iPhone üzerinde yapılan bir test, “arka planda uygulama yenileme” özelliğinin ciddi bir sorun oluşturduğunu ortaya koymuştu. Araştırma sonucuna göre birçok popüler uygulama içerisinde farklı amaçlar için bir takip sistemi yer alıyor. Bazı uygulamaların birden fazla sayıda kullandığı bu sistemler, ortaya çıktığı kadarıyla iPhone içerisinden veri sızdırıyor. Bu verilerin direkt olarak uygulama sahibine değil takipçi sistemi üreten şirkete gittiği söylenirken, giden veriler arasında telefon numarası, e-posta, konum, IP adresi ve daha fazlası yer alıyor.

Bu açıdan hem Google hem de Apple’ın sistem altyapısını, uygulama ve uygulama marketlerini daha güvenli hale getirmesi gerekiyor. Kişisel verilere bu kadar kolay şekilde ulaşılması hiç hoş karşılanmıyor.

İlginizi Çekebilir

SwiftKey’e eklenen eğlenceli yeni özellik