reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Camscanner trojan
Google Android Camscanner trojan

Android kullanıcılarını bekleyen büyük tehlike: 100 milyondan fazla indirilen uygulamada trojan çıktı!

Google’ın çok yakında 3 milyar aktif cihazı geride bırakacak mobil işletim sistemi Android, yine kötü bir uygulama haberiyle gündemde.

Android’in merkezini oluşturan Google Play Store, içerisinde milyonlarca uygulama barındırıyor. İşte bu uygulamaların bazıları en baştan zararlı bir altyapıyla hazırlanıyor, bazıları ise sonradan şekil değiştiriyor. Kaspersky tarafından bulunduğu üzere bunların en yenisi 100 milyondan fazla indirme rakamına ulaşan CamScanner uygulaması. Uzun yıllar boyunca temiz olarak görev yapan bu doküman tarama uygulaması, yakın zamanda Necro.n. isimli trojan dahil olmak üzere zararlı birçok malware’ler barındırmaya başlamış. Google tarafından şu an Play Store’dan silindiği belirtilen uygulamanın, kullanıcılar tarafından yüklü cihazlardan da hemen kaldırılması öneriliyor. Çünkü bu uygulamanın cihazlara başka virüsler bulaştırmak ya da verileri çalmak için kullanılabileceği aktarılabiliyor.

Google Android Camscanner trojan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android marketinde zararlı uygulama sorunu devam ediyor

Geçtiğimiz ay Sydney Üniversitesi önderliğinde yapılan 2 yıllık bir araştırma sonucunda Play Store içerisinde 2 binden fazla zararlı Android uygulaması bulunmuştu. Özel bir makine öğrenme altyapısı ve algoritma ile 1 milyondan fazla uygulamayı inceleyen araştırma ekibi, 50 binden fazla potansiyel tehdit tespit edildiğini belirtiliyor. Burada zararlı olarak nitelendirilen birçok uygulama ihtiyacı olmadığı halde rehber gibi hassas verilere erişim isteyenler. Bunlar nispeten büyük bir risk oluşturmuyor çünkü kişilerden açıkça izin istiyor. Esas tehlikeli olanlar ise bünyesinde virüs / zararlı eklenti barındıran 2 binden fazla uygulama oluyor.

İlgili Video