reklamı kapat

POPÜLER

MINI Cooper SE

Beklenen elektrikli otomobil geldi; karşınızda MINI Cooper SE [Video]

Elektrikli otomobil dünyasının en yeni üyesi MINI Cooper SE, marka içerisinde bir ilk niteliği taşırken şehir içi kullanıma rahatlıkla uygun.

BMW grubunun son dönemlerdeki konseptten üretime geçirme geleneğine bir yenisi daha bugün ekleniyor. Uzun süredir gerek casus fotoğrafları gerekse resmi paylaşımları üzerinden değerlendirmelerini yaptığımız elektrikli MINI Cooper modeli nihayet karşımızda. Ürün gamına MINI Cooper SE adıyla dahil olan model, markasının bu alandaki ilklerinden birisi olarak da tarihe geçecek. Performans noktasında beklentileri fazlasıyla karşılacağını düşündüğümüz otomobil, menzil kısmında ise ağırlıklı olarak şehir içi odaklı şekillenmişe benziyor. Lakin sunulan hızlı şarj desteği sayesinde belirli kaynak noktası bulunursa 35 dakikalık şarj ile yüzde 80 batarya doluluğa erişildiğinin de altı özellikle çizilmeli.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MINI Cooper SE teknik özellikleri

MINI tarafından modelle ilgili paylaşılan verilere baktığımızda, elektrik motorunun içten yanmalıyı aratmayacak nitelikte olduğunu görebiliyoruz. Tek başına 181 beygir güç ve 270 Nm tork üreten bu çevreci ünite, elektrikli MINI Cooper için 7,3 saniyelik 0-100 değerinin yakalanmasına olanak tanıyor. Son olarak aracın elektrik olarak sınırlanmış şekilde maksimum 150 km/s hıza erişebildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Gücü ön tekerleklere aktaran bir altyapıya sahip olan SE’nin menzil kısmı ise kullanım niteliklerine göre değişiyor. Resmi rakamlara göre tam kapasite batarya ile 235 ile 270 kilometre aralığında yol kat etmek mümkün olacak. 32,6 kWh kapasiteli batarya standart kablo bağlantısı üzerinden 2,5 saatte yüzde 80 seviyesine getirilirken, yüzde 100 için yaklaşık 3,5 saatlik zamana ihtiyaç olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MINI Cooper SE elektrikli kimliğinin dışında içten yanmalı kuzenleriyle büyük oranda aynı özelliklere sahip olacak. Bagaj kısmında ailenin diğer üyelerinden bildiğimiz 211 litrelik alan kullanımına devam eden otomobilin kokpitinde ise nispeten karakteristik farklar var. Örneğin; Sport, MID, Green ve Green+ olmak üzere dört seçeneğe bürünen sürüş modları bu değişiklik lerin başında geliyor. Yine 8,8 inçlik multimedya ekran ve dijital sürücü ekranının da elektrikli versiyon için elden geçirildiğini bu noktada görebiliyoruz. Elektrikli Cooper İngiltere’de yer alan tesislerde üretilecek.