reklamı kapat

POPÜLER

MINI Cooper SE

MINI Cooper SE için düşündüren menzil bilinmezliği

Amerika’ya giriş süreci için geri sayım devam eden MINI Cooper SE, alınacağı EPA test koşullarındaki verisiyle düşündürücü olabilir.

Uzun süren bekleyişin ardından geçtiğimiz temmuz ayında tanıtımı gerçekleştirilen MINI Cooper SE, markasının ilk elektriklisi olarak asfalta inmeye hazırlanıyor. Daha öncesinde dönüşüm sürecini hibrit versiyonlar üzerinden cevaplayan MINI ise, oynadığı ilk hamlede beklenti karşılama konusunda fena bir iş çıkartmadı. O dönem açıklanan rakamlara göre tam kapasite batarya ile 235 ile 270 kilometre aralığında menzil kat edebileceği açıklanan Cooper SE’nin WLTP standartları baz alınarak paylaşılan bu rakamları ise şu sıralar bambaşka bir değerlendirmenin odağında. Amerika pazarına sunulmanın arifesinde olan araç için EPA test verileri beklenirken, resmi sitede paylaşılan rakamlar potansiyel alıcıları hayal kırıklığıyla karşı karşıya bırakabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MINI Cooper SE için Amerika departmanı menzil değeri paylaştı

Aslında Amerika standartlarında yapılan EPA verilerinin daha önce açıklanan rakamları aşağı çekmesine pek çok kez şahit olmuşluğumuz yok değil. Yine burada da doğrudan MINI cephesi tarafından verilen rakamlar kaybın ne hangi seviyelerde yaşanağının bir yoklaması olarak da değerlendirilebilir. Kaynağa baktığımızda Cooper SE’nin 177 kilometre menzil değeriyle satışa sunulacağını görebiliyoruz. Bu durum resmi verilerde 450 km menzil sunan Porsche Taycan’ın EPA’da yaklaşık 325 kilometre ile ölçülmesiyle benzer eğride. Kısa süre içerisinde EPA tarafından da onaylanacak olan rakamlarda ne gibi bir değişiklik olacağı da merak konusu. Tek başına 181 beygir güç ve 270 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip olan Cooper SE, 7,3 saniyelik (Amerika için 6,9 saniye) 0-100 ve 150 km/s maksimum sürat verileriyle öne çıkıyor. Aracın hızlı şarj desteği sayesinde 35 dakikalık şarj ile yüzde 80 batarya doluluğunu yakalayabildiğini de hatırlatmakta fayda var.

İlgili video

Cooper SE tanıtımı