reklamı kapat

POPÜLER

FIAT

FIAT cephesinden elektrikli otomobil için devasa yatırım planı

Geçmişteki denemeleri geride bıraktığımızda elektrikli otomobil alanında yacağı en büyük yatırımla karşımıza çıkan FIAT, nihayet rekabete dahil olacak.

Elektrikli otomobil konusunda bu zamana kadar trendleri takip edip analiz etme yöneliminde olan FIAT nihayet adımlama sürecine geçiyor. Düzenlenen özel bir etkinlikle birlikte bu alanda yapacakları en ciddi yatırım planın duyurusunu gerçekleştiren şirket, merkeze ise tanıdık bir modeli almayı tercih ediyor. İtalya merkezli olarak kararı alınan yatırım kararının miktarı ise 788 milyon dolar olarak resmi verilere yansımış durumda. 500 modelinin bir anlamda yeni jenerasyonu olarak nitelendirebileceğimiz elektrikli model markanın Torino’da yer alan Mirafiori tesislerinde üretim bandına çıkacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FIAT üretime önümüzdeki yıl başlıyor

Automotive News kaynaklı olarak ilk detayları paylaşılan yatırım planlamasının merkezinde FIAT 500 kendisine yer buluyor. Bu isim aslında elektrik dünyasında bize yabancı değil. 500e versiyonuyla Amerika’nın belirli pazarlarında satışa sunulan otomobilin bir türlü istenilen satış adetlerini yakalayamadığını biliyoruz. Özellikle işin içerisine giren Honda E ve Mini Cooper SE gibi modelleri düşündüğümüzde, elektrikli 500’ün çok daha çetin bir rekabete gireceğini söylemek yanlış olmaz. FCA kaynaklarına baktığımızda yıllık 80.000 adetlik üretim kapasitesi planlandığını görebiliyoruz. 2020 yılının ikinci çeyreği itibarıyla başlayacağı açıklanan üretimiyle yeni 500e’nin tasarım ve donanım dinamikleri de merak ediliyor. Süreç içerisinde üretim bandına çıkacak modelle ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.