reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el akıllı telefon Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı IMEI kayıt ücreti

“Akıllı telefon satışlarındaki Çin faktörü, dev firmaların başını ağrıtabilir”

Alınan notlara göre akıllı telefon pazarında Çin genelinde düşüş yaşanıyor. Yaşanan düşüşse Apple, Huawei ve Oppo gibi firmaların başını ciddi şekilde ağrıtabilir.

Bir yatırım bankası Goldman Sachs, geçtiğimiz Pazar günü bazı tahminlerini açıkladı. Akıllı telefon satışlarının düşüşe geçtiği ülke Çin’de özellikle Apple, Huawei, Oppo ve Vivo gibi firmaları biraz sıkıntılı günler bekliyor. Buna göre düşüşün yüzde 15 civarında olacağı belirtilirken firmaların Çin’de daha fazla müşterinin ilgisini çekmesi gerektiği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllardaki pozitif etkiye nazarın Çin’e yapılan ihracatlarında azalma yaşayan firmalar, birbirleriyle girdikleri yarışın tepesinde kalmak için taklit politikasına başvuruyor. Birbirlerinin ürün özelliği ve pazarlama stratejilerini kopyalayan firmaların bu hamlesinin özellikle Çin’de giderek tam tersi bir etki yarattığı görülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli tüketici, eski cihazlarını hemen değiştirmiyor

Çin genelinde yaşanan düşüşte, Çinli müşterilerin her sene yeni bir cihaz tercih etmemelerinin de büyük etkisi olabileceği düşünülüyor. Goldman analisti Rod Hall, Apple’ın Çin’deki tatil sezonunda 13 milyon iPhone satacağını iddia ediyor. Bu da geçen seneye göre yüzde 3 oranında daha düşük bir sayıya tekabül ediyor. Çin genelinde tatil sezonunda bile telefon mağazalarının firmaların istediği şekilde dolmadığı da edinilen başka bilgiler arasında. Ancak özellikle büyük ekranlı telefonların Çinli oyun tutkunlarının oldukça hoşuna gittiği biliniyor.

İlginizi çekebilir

Huawei Mate 20 serisi