reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 70

Önemli değişiklikler getiren Chrome 70 çıktı

İnternet devi Google, biraz önce Chrome 70 sürümünü indirmeye sundu. Gelin yeni sürümle yapılan önemli değişikliklere yakından bakalım.

Kısa süre önce Windows, Mac ve Linux için kullanıma çıkan Chrome 70, dediğimiz gibi önemli değişiklikler getiriyor. Burada ilk olarak Chrome 69’un tepki çeken özelliği ortadan kaldırılıyor. Hatırlamak adına eski sürüm üzerinde örneğin Gmail hesabına giriş yaparsanız, otomatik olarak tarayıcının kendisine de giriş yapmış oluyorsunuz. Kişilerin gizlice tarayıcıyı girişini yapan tarayıcı, bu açıdan ciddi eleştiriler ile karşılaşmıştı. İşte bu durumun olmaması için yeni sürüme “Chrome girişine izin ver” şeklinde bir seçenek konuldu. Bu kapatıldığı zaman yaşanan istenmeyen giriş sorunu ortadan kaldırılabiliyor. Yani kişiler Gmail hesabına giriş yaptığı zaman otomatikman tarayıcının kendisine de giriş yapmıyor. Yeni sürüm ayrıca HTTP sitelere karşı daha ciddi uyarılar kullanıyor. Biliyorsunuz Chrome 68’den bu yana tarayıcı tüm HTTP siteleri “güvenli değil” olarak işaretliyor. Bu siteleri adres bölümünün sol tarafına konan işaret ile uyaran şirket, böylelikle her siteyi HTTPS’ye geçmeye zorluyor. HTTPS kullanan sitelere girdiğiniz zaman bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifreleniyor. Yayımlanan yeni sürüm HTTP sitelerde daha dikkat çeken “güvenli değil” uyarıları veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 70 ile Mac kullanıcıları sevindirecek bir detay da var

Yarayıcı artık sitelerin giriş için yeni MacBook Pro modellerinde yer alan Touch ID parmak izi sensörüne erişim izni veriyor. Bu gerçekten güzel görünüyor ve gelecek Mac bilgisayarlar için de büyük önem arz ediyor. Ekranda bir pencere çıktığı zaman güvenlik için “tam ekran” modunu otomatik şekilde kapatan tarayıcı, oldukça verimli AV1 video kodek altyapısını da beraberinde getiriyor. Yeni sürüme tarayıcının “hakkında” kısmında geçiş yapabilirsiniz.

İlgili Video

Yepyeni Huawei Mate 20 ailesi