reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 70

Google Chrome 70 ile internet dünyasını ciddi bir sıkıntı bekliyor

İnternet devi Google, bugün bir sonraki ana sürüm Chrome 70 için önemli bir haberle gündeme geldi. Yeni sürüm ile internet dünyasını ciddi bir sorun bekliyor.

Biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda çıkan Chrome 68 ile güvenlik konusunda yeni bir döneme geçildi. Tarayıcı artık tüm HTTP siteleri “güvenli değil” olarak işaretliyor. Bu siteleri adres bölümünün sol tarafına konan işaret ile uyaran şirket, böylelikle her siteyi HTTPS’ye geçmeye zorluyor. HTTPS kullanan sitelere girdiğiniz zaman bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifreleniyor. HTTP ile yapılan bilgi alışverişinde ise herhangi bir şifreleme bulunmuyor. İşte bu güvenilir HTTPS altyapısıyla alakalı bir durum var. Söylendiği kadarıyla Chrome 70, çıktığında üst 1 milyonluk dilimde yer alan yüzlerce site tarafından kullanılan “eski” Symantec HTTPS sertifikasını “güvenilir olarak” görmeyecek. 16 Ekim tarihinde gelecek Chrome 70, bu sertifikaya sahip olmayan siteleri yine de açacak ancak güvenilir değil olarak işaretleyecek. Gösterilecek bu “güvenli değil” uyarısı kullanıcı tarafında ciddi sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. 16 Ekim tarihinde sorun yaşayacak siteler arasında gerçekten önemli bir çok adres yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 69 ile neler gelmişti?

Chrome 69 ile tüm platformlarda önemli bir tasarım değişikliğine gidildi. Materyal Tasarım çizgisi üzerine kurulan yeni arayüz, genel olarak daha sade ve modern duruyor. Yuvarlatılmış çizgilerin tercih edildiği yeni tasarım, göze gerçekten daha yumuşak görünüyor.

İlgili Video

En ilginç telefon aksesuarı