reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 69

Google’dan Chrome 69 ile büyük tasarım değişikliği

İnternet devi Google, bugün bir sonraki ana sürüm Chrome 69 için önemli bir açıklama yaptı. Tüm platformlar için önemli bir yenilik geliyor.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome, gelişmeye devam ediyor. Bugün bir açıklama yapan internet devi, buna göre Chrome 69 ile tüm platformlarda önemli bir tasarım değişikliğine gidiyor. Materyal Tasarım çizgisi üzerine kurulan yeni arayüz, aşağıda görebileceğiniz üzere daha sade ve modern duruyor. Yuvarlak / yuvarlatılmış çizgilerin tercih edildiği yeni tasarım, göze gerçekten daha yumuşak görünüyor. 4 Eylül tarihinde dağıtıma çıkacağı belirtilen Chrome 69, “Mac, Windows, Linux ve Android” için geliyor. Android sürümünün 4 Eylül tarihinden bir hafta sonra güncelleneceği belirtiliyor. Chrome OS işletim sistemli cihazlar bu tasarımı Chrome 67 ve 68 sürümlerinde kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 69

Google Chrome 68’in neler gelmişti?

Chrome 68 ile güvenlik konusunda yeni bir döneme geçildi. Bildiğiniz üzere tarayıcı artık tüm HTTP siteleri “güvenli değil” olarak işaretliyor. Bu siteleri adres bölümünün sol tarafına konan işaret ile uyaran şirket, böylelikle her siteyi HTTPS’ye geçmeye zorluyor. HTTPS kullanan sitelere girdiğiniz zaman bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifreleniyor. HTTP ile yapılan bilgi alışverişinde ise herhangi bir şifreleme bulunmuyor. Şirket attığı bu adımla HTTPS’ye geçmeyen site bırakmayacak gibi görünüyor. Dediğimiz gibi bu da internet güvenliği çok ama çok iyi duruyor. Yeni altyapıyı “tarayıcının güvenliği için bir kilometre taşı” olarak nitelendiren firma, yeni sürümde birçok hatanın düzeltildiğini ve performansın artırıldığını belirtiyor.

İlgili Video

Şirketten yakın zamanda çıkan eğlenceli platform