reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 70

Google Chrome 70 ile gelen dikkat çeken yenilik

Kısa süre önce indirmeye açılan Google Chrome 70, yeni ortaya çıktığı kadarıyla önemli bir yeniliği de yerleşik olarak kullanıma çıkarttı.

Windows, Mac ve Linux için kullanıma çıkan Chrome 70, aşağıdaki yeniliklerle geliyor. Yeni ortaya çıktığı kadarıyla bu yenilikler arasında bir başkası daha bulunuyor. Yeni keşfedildiği üzere tarayıcı artık yerleşik olarak PiP desteği veriyor. Pencere içinde pencere olarak geçen bu mod sayesinde videolar, sayfa içerisinde ufak bir pencere haline getirilebiliyor. Bu özelliğe destek veren ilk internet sitesi ise dünyanın alanında en büyüğü YouTube gibi görünüyor. Hızlı şekilde diğer video platformları tarafından da desteklenecek denilen özelliği aktif etmek için video penceresine “iki kez sağ tıklama” yapmanız ve açılan menüden “Pencere içinde pencere” seçeneğine basmanız yeterli. Bu sayede video ufak bir pencere haline getiriliyor. Böylelikle de örneğin bir doküman üzerinde çalışırken aynı anda video izleyebiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 70 ile başka neler gelmişti?

Yeni sürüm ilk olarak Chrome 69’un tepki çeken özelliğini ortadan kaldırıyor. Yeni sürüme eklenen “Chrome girişine izin ver” seçeneği, örneğin Gmail hesabına giriş yapmanız halinde tarayıcının kendisine de yapılan gizli giriş işleminini sonlandırıyor. Yeni sürüm ayrıca HTTP sitelere karşı daha ciddi uyarılar kullanıyor. Son sürüm bunlara ek olarak artık sitelerin giriş için yeni MacBook Pro modellerinde yer alan Touch ID parmak izi sensörüne de erişim izni veriyor. Ekranda bir pencere çıktığı zaman güvenlik için “tam ekran” modunu otomatik şekilde kapatan tarayıcı, verimli AV1 video kodek altyapısını da beraberinde getiriyor.

İlgili Video

Böyle dans eden bir robot görmüş müydünüz?