reklamı kapat

POPÜLER

BMW

E9 3.0 CSL

M3 CSL

Türk tasarımcıdan, efsanelerden esinlenilmiş BMW M4 CSL konsepti

20 Ekim 2018

Başarılı projeleriyle dikkat çeken Emre Husmen, BMW M4 CSL ile birlikte meraklılarının özlediği bir rozeti modern genlerle bir araya getiriyor.

BMW tarihinin performans anlamındaki dönüm noktaları denildiği zaman aklımızda beliren seçeneklerden birisi de şüphesiz CSL rozeti. İlk kez 60’ların sonunda E9 kod adıyla bildiğimiz 3.0 CSL üzerinden adını duymaya başladığımız bu isim 70’lerin ortalarına kadar varlığını sürdürdü. Gövdesindeki ince ve şık yapısı arka bölümüne entegre edilen devasa spoiler ile tamamlanan bu modelin devamı niteliğini ise E46 M3 ile 2000’li yılların başlarında gördük. Sınırlı üretim adetleriyle tadını damağımızda bırakan ve uzun süredir kendisinden haber alamadığımız bu rozet, başarılı Türk tasarımcı Emre Husmen ile birlikte keyifli bir projeye konuk oldu. E46’yı kendisini için rüya proje olarak nitelendiren Husmen, bunu güncel tasarım üzerinden uyarlamaya karar vererek işe koyulmuş.

E9 3.0 CSL

M3 CSL


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projeden öne çıkanlar

Geçtiğimiz ağustos ayında hayata geçirdiği Tesla Model S projesiyle dış basında da büyük yankı bulan Husmen’in M4 CSL projesinde önemli esintiler karşımıza çıkıyor. Arka bölümde kullandığı spoiler yapısının 3.0 CSL’den aktarılmış olması bu noktada öne çıkan ilk parçaların başında. Tamamen karbon fiber alaşım şasi üzerine planlanan otomobilin motor bölümünde ise sıralı altı silindir mimarisi tercih ediliyor. Twin-turbo desteğiyle 800 beygirin üzerinde bir güç, 380 km/s maksimum sürat ve 2,3 saniyelik 0-100 değerleri de Husmen’in projesindeki dikkat çeken detaylar arasında. Projeyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.