reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ve Porsche bir arada; gezici showroom felsefeli otobüs konsepti

Son dönemlerin en iddialı tasarımlarından birisi olmaya aday olan Volkswagen ve Porsche felsefeli otobüs, bizleri geçmişe götüren bir felsefeye sahip.

Geçtiğimiz ay içerisinde sizlerle paylaştığımız özel yazımızda, Harley Earl‘ün otomobil tarihine tasarımlarıyla nasıl damga vurduğunu değerlendirdik. Uzay Çağı genlerinin, döneminin çok öncesinde otomobil dünyasına yansıdığı o süreçte, Earl’ün efsaneler arasında yerleşmiş tasarımları bugün hala zamana meydan okuyacak şekilde varlığını sürdürüyor. Yazımızı okuyan meraklıların, tasarımlar arasında Futurliner konseptini bizler gibi ayrı bir noktaya konumlandırdığına olan inancımız tam. İlk gezici otomobil showroomu niteliği taşıyan bu ikonik tasarım görenlerini o dönem de şimdi de hayran bırakmayı başarıyor. Bugün sizlerle paylaşımını gerçekleştirdiğimiz Volkswagen Renntransporter isimli proje de Earl’ün ardından bu fikri aklımıza sokacak nadir işlerden birisi olmayı hak etmiyor desek yalan olur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı anda iki model

Igor Shitikov isimli bir tasarımcı tarafından elektronik ortamda geliştirilen proje, Volkswagen ailesinin gelecek karekterinden izler üzerine kurulu. Elektrikli I.D. ailesinden esinlenilerek aracın burnuna yerleştirilen aydınlatmalı logo, bahsettiğimiz parçalar arasında ön plana çıkıyor. 60’lı yılların Mercedes otobüslerini de akıllara getiren projenin üzerinde taşıdığı Porsche logosunun sebebiyse içeride yatıyor. Burada kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen Porsche 935 modelini de kullanarak keyifli bir detay veren Shitikov, aracın içerisinde iki tane otomobili aynı anda taşıyabilecek bir yapıya yer veriyor. Siz de projeyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.