reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 99

Google Chrome 99 ile yapılacak ilk değişiklikler ortaya çıktı

Google Chrome 99 ile yapılacak ilk değişiklikler ortaya çıktı. Tarayıcı için yakında çıkacak 99. sürüm, şu an beta olarak kullanılabiliyor.

Dünyanın en popüleri olmayı sürdüren Google Chrome tarayıcı en son detaylarına burada yer verdiğimiz ufak logo değişimi ile ses getirmişti. Şimdi ise 99. sürüm özelinde bilgiler gündemde. Şu an Windows, Mac, Android ve iOS için beta testleri yapılan Chrome 99, önemli sayılabilecek değişiklikler taşıyor. Bunların ilk indirime süreci ile alakalı. Yeni sürüm için adres çubuğunun yanına her zaman görünür olacak bir indirme simgesi getiriliyor.

Bu simgenin aktif olarak bir indirme olduğu zaman mavi, indirme bittiği zaman ise gri renge bürüneceği aktarılıyor. İndirmelere bu şekilde daha hızlı erişim sunacak ve görsel geri bildirim yapacak Google, yakında herkes için çıkacak Chrome 99 ile yeni bir API altyapısını da devreye alıyor.

Bu bahsettiğimiz API, el yazısı algılama üzerine odaklanıyor. Chrome 91’den bu yana test edildiği aktarılan API, geliştiricilerin üçüncü parti bir hizmete gerek olmadan web bazlı not alma hizmetleri hazırlamasına imkân tanıyacak. Bu API özelinde hazırlanan her servis, Chrome’un olduğu her platformda ortak bir deneyim sunacak.

Chrome 99 ile Manifest V3 için de bir adım atılıyor. Eklenti temelli Manifest V3 artık yeni reklam engelleyiciler için zorunlu hale geliyor. Yani 99. sürüm ile beraber Chrome eklenti marketine Manifest V2’yi temel alan yeni bir reklam engelleyici konulamayacak.

Manifest V2 temelli mevcut reklam engelleyiciler ise 2023’e kadar sorunsuz olarak görev yapmaya devam edecek. Gelen bilgiye göre Manifest V3 ile beraber reklam engelleyicilerin performansı azalacak.

Google bunu tam olarak kabul etmiyor ancak uzmanlar böyle bir durumdan bahsediyor. En büyük gelir kaynağı reklamlar olan Google’ın Manifest V3 ile reklam engelleyicilerin verimini düşürmesi büyük bir sürpriz olmayacaktır.

Bazı başka yenilikleri de beraberinde getirecek Chrome 99, yukarıda bahsettiğimiz yeni logoların da herkese geldiği ilk sürüm olabilir.

İlginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca