reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Google Chrome 81 ile sunulacak çok güzel yeni imkanlar

Dünyanın en popüler tarayıcıları arasında başı çeken Google Chrome, çıkacak 81. sürümüyle de çok güzel özellikler kazanacak.

Google Chrome için yakın zaman içerisinde yukarıda da dediğimiz gibi 81. versiyon çıkıyor. Sürekli olarak daha iyi halen gelen tarayıcı, milyonlar için vazgeçilmezler arasındaki yerini koruyor. Bunun arkasında sürekli devam eden geliştirme süreci yer alıyor. Merak uyandıran 81. versiyonla ise ilk olarak WebXR desteği geliyor. Bu sayede tarayıcı bazlı AR yani artırılmış gerçeklik dönemi başlıyor. Web geliştiricilere yepyeni bir kapı aralayacak WebXR desteği, gerçekten oldukça güzel görünüyor. Yeni sürümle aynı zamanda tarayıcının mobil sürümüne NFC desteği de geliyor. Bu sayede tarayıcının Android telefonların NFC donanımıyla gerçek hayatla olan etkileşim seviyesi farklı bir düzeye geçiş yapıyor. Bu da potansiyel kullanım senaryoları açısından büyük heyecan veriyor. Başka birçok teknik altyapı değişikliğini de bünyesinde taşıyan Google Chrome için 81. sürüm, şu an beta sürümünde bulunuyor. Yeni sürüm Android, Linux, Mac ve Windows için yolda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 80 ile de güzel bir değişiklik yapılmıştı

Popüler tarayıcı 80. sürümüyle internet sitelerinin birçok kişinin canını sıkan “abonelik bildirimlerini” otomatik olarak engellemeye başlamıştı. Bunu adres çubuğunun yan tarafında çıkan ufak bir “bildirimler gizlendi” mesajıyla kullanıcısına gösteren ve buradan bildirimin açılmasına imkan tanıyan son sürüm, bu sayede can sıkıcı bir problemi daha şık bir şekilde ortadan kaldırıyor. Yerleşik olarak açık olmayan gizleme süreci, ayarlarda kolaylıkla açılabiliyor. Bu yeni Google Chrome özelliğinin masaüstü yanında mobil için de geldiğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu