reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 67

Google, dikkat çeken özellikleriyle Chrome 67 Beta’yı yayımladı

İnternet devi Google‘ın popüler internet tarayıcısı Chrome, geçtiğimiz haftalarda 66. sürümüne güncellendi. Bunun ardından şirket Chrome 67 Beta’nın testlerine de vakit geçirmeden başladı.

Geliştiricilerin kullanımına açılan Chrome 67 Beta, dikkat çekici yenilikleri beraberinde getiriyor. Şu an daha çok mobil sürümüyle gündemde bulunan tarayıcı, mobildeki iki alanı değiştirecek gibi duruyor. İlk olarak artık tarayıcı telefonların sensörlerinden yararlanabiliyor. Generic Sensor API ile gelen bu destek, uygulamalar gibi internet sitelerinin de ivmeölçer ve jiroskop gibi yerleşik sensörden veri almasına imkan tanıyor. Bu sayede tarayıcı tabanlı gelişmiş oyunların ya da dijital pusulaların mümkün olacağı belirtiliyor. Gelen bir diğer yenilik ise WebXR API desteği. WebVR’ın üzerine gelen bu destek, telefonlarda ve masaüstünde artırılmış gerçeklik içeriklerinin önünü açıyor. Mevcut VR altyapısının üzerine AR’ı ekleyen destek, tarayıcı üzerinde yapılabilecekleri artırıyor. Buna ek olarak birçok teknik düzenlemenin de yapıldığı tarayıcı, Google‘ın büyük desteğiyle gelişmeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome 66 ile gelen önemli yenilikler şunlardı

Chrome 66, ilk olarak otomatik oynatma sorununu çözüyor. Artık tarayıcı bir sayfada yer alan ve otomatik şekilde oynatılan video ya da sesli içerikleri engelliyor. Daha önce her site için elle yapılması gereken kapatma işlemi, artık standart olarak kapalı geliyor. Yeni sürümde ayrıca kayıtlı parolalar tarayıcının dışarısına çıkartabiliyor. Böylelikle internet siteleri için kaydedilen parolalar CSV dosyası olarak alınabiliyor.

İlgili Video

Şirketten çok eğlenceli bir müzik servisi