reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Google Chrome için çok kullanışlı yeni özellik

İnternet devi Google‘ın popüler internet tarayıcısı Chrome, geçen haftalarda yayımlanan 66. sürümüyle internetin en rahatsız edici yanlarından birisine çözüm getirdi. Bugün bu süreç çok daha akıllı hale dönüştürüldü.

Dediğimiz gibi geçtiğimiz haftalarda çıkan Chrome 66, artık bir sayfada yer alan ve otomatik şekilde oynatılan video ya da sesli içerikleri otomatik olarak engelliyor. Daha önce her site için elle yapılması gereken kapatma işlemi, artık standart olarak kapalı geliyor. Ancak görüldüğü kadarıyla bu tam olarak istenileni vermiyor. Çünkü ya içeriklerin hepsi engelleniyor ya da hepsi açık kalıyor. İşte Google sürpriz bir adımla bunu değiştiriyor. En son sürüm Chrome artık kişilerin tarayıcı geçmişlerine bakarak otomatik oynatma kararı veriyor. Yani sizin video izlediğiniz sitelerdeki içerikleri engellemeyen tarayıcı, böylece süreci çok daha dengeli hale getiriyor. Söylendiği kadarıyla yeni altyapı tarayıcı geçmişi temiz sistemlerde de görev yapıyor. Burada Google 1.000’den fazla siteyi içeren bir veri tabanı kullanıyor. Söylendiği kadarıyla bu sitelere gelen kişiler sesli olarak otomatik oynatılan içerikleri sorun etmiyor ya da özellikle video izlemek için geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Chrome 66 ile şu yeniliği de sunuyor

Yeni sürümde ayrıca kayıtlı parolalar tarayıcının dışarısına çıkartabiliyor. Böylelikle internet siteleri için kaydedilen parolalar CSV dosyası olarak alınabiliyor. Bu arada tarayıcının 67. sürümü için de beta çalışmaları devam ediyor.

İlgili Video

Opera’dan Android’e özel yeni tarayıcı