reklamı kapat

POPÜLER

chrome google koronavirüs

Google Chrome tarayıcının RAM sorunu hakkında güzel haber

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome yıllar geçmesine rağmen halen oldukça yüksek oranda RAM kullanıyor. Ancak bu yakında değişebilir.

Google Chrome en son 5 milyar dolarlık bir dava ile gündeme gelmişti. Bu davanın arkasında Chrome’un “Incognito Mode” yani “Gizli Mod” altında kişileri takip etmeye devam etmesi yer alıyordu. Şimdi ise tarayıcı için daha güzel bir haber var. Söylendiği kadarıyla yazılım devi Microsoft, Windows 10’un Mayıs 2020 (20H1 olarak da geçiyor) güncellemesi ile önemli bir değişiklik / geliştirme yaptı. Bu sürümle tam olarak geliştiriciler için yeni SegmentHeap değeri geldi deniyor. Bunun normal kullanıcı için anlamı ise Chrome gibi Win32 uygulamalarının artık eskiye nazaran daha az RAM kullanacak olması olarak aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla yeni altyapı sayesinde Chrome ile benzer temele (Chromium) oturan yeni Microsoft Edge tarayıcının RAM kullanımı yüzde 27 oranında azalmış durumda. Bu rakam özellikle yoğun kullanımda hatırı sayılır bir düşüş anlamına geliyor. Bu yeni dönemden Chrome’un da yararlanacağı ve RAM sorununun artık ciddi düzeyde düzeleceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome için önemli başka yenilikler de yolda bulunuyor

Bunlardan bir tanesi reklamlara odaklanıyor. Biliyorsunuz sitelerdeki bazı reklamlar teknik olarak doğru şekilde hazırlanmıyor. Bu yüzden de bazı reklamlar cihazlara çok fazla enerji harcatabiliyor ve aynı zamanda interneti olması gerekenden daha fazla kullanıyor. Google geçtiğimiz haftalarda bu reklamlara bir son verileceğini duyurdu. Ağustos ayının sonundan itibaren verilecek güncelleme ile popüler tarayıcı Chrome artık aşırı sistem / internet kullanan reklamları otomatik olarak engelleyecek. Bu sayede özellikle mobil kullanıcıları memnun edecek gibi görünen firma, reklam içeriklerini üretenleri de içeriklerini düzeltmek adına zorlamış olacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu