reklamı kapat

POPÜLER

chrome google koronavirüs

Google Chrome eklenti altyapısından gelen korkutucu haber

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome için bu sefer kötü bir haber gündemde yer alıyor. Bunun arkasında eklentiler bulunuyor.

Google Chrome, biliyorsunuz eklentiler üzerinden çok daha gelişmiş hale getirilen bir internet tarayıcı. Ancak bu eklentilerin bazıları tehlike saçıyor. İşte bu konuda kısa süre önce önemli bir gelişme yaşandı. Awake Security araştırmacıları tam 32 milyon kez indirilen 70 farklı zararlı Chrome eklentisi keşfetti. Bu eklentilerin kişilerin verilerini topladığı ve tarayıcı geçmişlerini tam 15 binden fazla zararlı domain’e gönderdiği aktarılıyor. Awake Security’nin Google’a bildirmesi ile silinen bu eklentiler, Google’ın güvenlik konusunda bu tarafta da çok ciddi çalışma yapması gerektiğini gösteriyor. Kişilerin de eklentilere karşı çok daha tedbirli davranması gerekiyor. Acaba şu an zararlı olduğu tespit edilmeyen başka kaç tane eklenti bulunuyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome için RAM sorunu yakında çözülebilir

Söylendiği kadarıyla yazılım devi Microsoft, Windows 10’un Mayıs 2020 (20H1 olarak da geçiyor) güncellemesi ile önemli bir değişiklik / geliştirme yaptı. Bu sürümle tam olarak geliştiriciler için yeni SegmentHeap değeri geldi deniyor. Bunun normal kullanıcı için anlamı ise Chrome gibi Win32 uygulamalarının artık eskiye nazaran daha az RAM kullanacak olması olarak aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla yeni altyapı sayesinde Chrome ile benzer temele (Chromium) oturan yeni Microsoft Edge tarayıcının RAM kullanımı yüzde 27 oranında azalmış durumda. Bu rakam özellikle yoğun kullanımda hatırı sayılır bir düşüş anlamına geliyor. Bu yeni dönemden Chrome’un da yararlanacağı ve RAM sorununun artık ciddi düzeyde düzeleceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu