reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Chrome

Chrome için eklentiler odaklı yeni güvenlik hamlesi

Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için güvenlik konusunda bu sefer eklentiler odaklı bir adım atıyor. İşte detaylar;

Google Chrome, 2020’de devreye alınan Enhanced Safe Browsing sistemine sahip kişilerde yakında eklenti güvenlik uyarıları verecek.

Kurulan yeni sistem Chrome Web Store üzerinden indirilmeye çalışılan ve “güvenilir listesinde” yer almayan potansiyel tehlikeli “eklentileri” kişilere bildirecek.

Google bu sayede güvenirliği konusunda soru işareti olan eklentileri kurmadan önce kişileri uyaracak. Google’ın bu eklentileri market dışına almadığı ve şu an tüm eklentilerin yüzde 75’inin güvenilir olarak kabul edildiği aktarılıyor.

Bu biraz garip görünüyor ancak yine de güvenlik konusunda atılan her adım güzel bulunuyor. Google’ın uyardığı eklentileri kurmanın yasak olmayacağını da belirtelim. Firma sadece uyarı yapacak, yüklemeyi engellemeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Chrome 91 ile performans artışı getirmişti

Google Chrome 91, aktarıldığı kadarıyla JavaScript temelinde yapılan iyileştirmeler ile eskiye nazaran birçok kalemde çok daha hızlı görev yapıyor.

Hali hazırda yüksek hızda görev yapan tarayıcı, V8 JavaScript motoru için gelen yeni Sparkplug derleme altyapısı ile yüzde 23’e yakın performans artışı getiriyor.

Firma aynı zamanda başka bir kalemde de iyileştirme yaptı. Teknik temel karışık olmasına rağmen artık Chrome’da CPU’nun en basit işlemcileri gerçekleştirmek adına daha az hareket ettiği aktarılıyor.

Bunu gelişmiş yazılım optimizasyonları ile sağlayan Google, basit olarak kodları bellekte daha sık tutarak erişim süresini azaltıyor. Bunun özellikle entegre yapılı Apple M1 sürümünde ciddi fark ettiği aktarılıyor.

32’den fazla güvenlik açığını da ortadan kaldıran Google Chrome 91, bazı ufak tasarım değişikliklerine de sahip. Tarayıcının M1 sürümü ise artık daha akıcı bir kaydırma deneyimi getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu