reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

iOS için Chrome, faydalı bir güvenlik yeniliği daha sunuyor

Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için iOS özelinde bir Face ID ve Touch ID temelli güvenlik özelliği sunmaya başladı.

iOS için yani iPhone ve iPad için Chrome, artık istenirse Incognito sekmelerini Face ID veya Touch ID ile kilitleyebiliyor. Bu sayede gizli olarak açtığınız sekmelere sizin haricinizde kimse erişemiyor.

Bu durum elbette harika görünüyor. Ancak özellik şimdilik normal ayarlar içerisinde açılamıyor. Bunun için Chrome adres çubuğuna chrome://flags yazılıp açılması gerekiyor. Ardından ise “Device Authentication for Incognito” seçeneğinin aktif edilmesi yeterli oluyor.

Biyometrik güvenliğin böyle uygulama içi entegrasyonları herkesi faydasıyla sevindiriyor. Google da bu konuda özellikle iOS tarafı için ciddi adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Chrome için başka bir güvenlik sistemi geliştiriyor

Google Chrome, 2020’de devreye alınan Enhanced Safe Browsing sistemine sahip kişilerde yakında eklenti güvenlik uyarıları verecek.

Kurulan yeni sistem Chrome Web Store üzerinden indirilmeye çalışılan ve “güvenilir listesinde” yer almayan potansiyel tehlikeli “eklentileri” kişilere bildirecek.

Google bu sayede güvenirliği konusunda soru işareti olan eklentileri kurmadan önce kişileri uyaracak. Google’ın bu eklentileri market dışına almadığı ve şu an tüm eklentilerin yüzde 75’inin güvenilir olarak kabul edildiği aktarılıyor.

Bu biraz garip görünüyor ancak yine de güvenlik konusunda atılan her adım güzel bulunuyor. Google’ın uyardığı eklentileri kurmanın yasak olmayacağını da belirtelim. Firma sadece uyarı yapacak, yüklemeyi engellemeyecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı