reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Dacia Duster

Yenilenen Dacia Duster Türkiye satış tarihiyle birlikte göründü

Beraberinde getirdiği güncel marka kimliği imzasıyla dikkat çekecek yeni Dacia Duster, iç yaşam alanında da iyileştirmeler barındıracak.

Fiyat/performans segmentinde yakaladığı başarıyla bugüne kadar 1.9 milyonun üzerinde satış adedine ulaşan Duster, 2019 yılından bu yana Avrupa’da perakende SUV satışlarında kendi sınıfının liderliğini kimseye bırakmıyor. Türkiye’de de markanın en çok tercih edilen isimlerinden birisi olan Duster, 2021 model yılıyla keyifli bir makyaj operasyonuna alındı. Türkiye’nin SUV lideri olan model, beklenen otomatik EDC şanzımana kavuşuyor. Yeni Dacia Duster, 8 inçlik multimedya ekranı, markanın yeni imzası olan Y şeklindeki LED ışık imzalı farlar ve Arizona Turuncu gövde rengi gibi öne çıkan yeni özellikleriyle Eylül ayında ülkemizde satışa sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Dacia Duster cephesinden öne çıkanlar

Yeni Duster’da, ilk kez Sandero ailesinde kullanılan Dacia marka kimliğinin tasarım unsurlarından yararlanıldığını görüyoruz. Ön ve arka farlarda bulunan Y şeklindeki LED ışık imzası, ilk bakışta dikkat çekiyor. Krom görünümlü ön ızgaradaki 3 boyutlu kabartmalar ise farlarla modern bir bütünlük sağlayarak Duster’ın güçlü karakterine katkıda bulunuyor. Yeni model, LED ön sinyal farlarıyla donatılan ilk Dacia modeli olarak lanse edildi. Bu teknoloji aynı zamanda kısa farlar ve plaka aydınlatmalarında da kullanılıyor. Renk skalasına yeni Arizona Turuncuyu da ekleyen Duster, daha çağdaş bir tasarıma kavuştu. Tasarımdaki değişim, daha gelişmiş bir aerodinamik yapıyla verimliliğe katkı sağlıyor.


Makyajla birlikte yolculara daha fazla konfor vadediliyor. Yeni döşemeler, koltuk başlıkları ve hareketli ön kol dayamaya sahip yüksek orta konsol ile yolcu kabini çok daha çekici bir görünüm sunacak. Ayrıca yeni 8 inçlik dokunmatik ekranıyla iki farklı bilgi-eğlence sistemi seçeneği bulunuyor. Tüm donanım seviyelerinde; entegre yol bilgisayarı, otomatik uzun far etkinleştirme ve direksiyon simidinde aydınlatmalı kumandalara sahip hız sınırlandırma standart olarak sunuluyor. Media Display ve Media Nav arayüzünde eko sürüş bilgilerinin yanı sıra 4×4 ekranından yan eğim ölçer, eğim açısı, pusula ve altimetre gibi özelliklere ulaşılıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak dijital ekranlı otomatik klima, direksiyonda aydınlatmalı kumandalara sahip hız sabitleme, ısıtmalı ön koltuklar ve eller serbest kart sistemi sunuluyor.

Makyajla birlikte aracın güvenlik elemanları da güçlendirildiğini görüyoruz. Standart olarak gelen hız sınırlandırma, yeni nesil ESC’nin yanı sıra Yeni Duster’da birçok sürüş destek sistemi sunuluyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi, Park Asistanı, Yokuş Kalkış ve 4×4 versiyonlar için Yokuş İniş Destek Sistemi gibi özellikler, bu sistemler arasında. Ayrıca önde bir, yanlarda birer ve arkada da bir adet olmak üzere toplamda 4 adet kameradan oluşan 360 derece kamera da sürücülerin önemli destekçilerinden olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor seçenekleri

Yeni Duster’ın yenilenen motor gamı daha düşük karbon emisyonlarıyla mümkün hale getiriyor. Bununla birlikte LPG’li versiyonlarda depo kapasitesinin artırılmış olması da dikkat çekici. ECO-G 100 bg seçeneğindeki LPG deposunun kapasitesi yüzde 50 artırılarak 49,8 litreye ulaşmış durumda. Ailenin diğer tarafında dizel ve benzinliler de yola devam ediyor. Motor seçenleri şu şekilde;

Dizel
dCi 115 bg (4×2 veya 4×4) ve 6 vitesli manuel şanzıman

Benzin
TCe 90 bg (4×2) ve 6 vitesli manuel şanzıman
TCe 150 bg (4×2) ve 6 vitesli manuel şanzıman
TCe 150 bg (4×4) ve 6 vitesli manuel şanzıman
TCe 150 bg (4×2) ve 6 vitesli EDC otomatik şanzıman

Fabrika Çıkışlı Benzin&LPG
ECO-G 100 bg (4×2) ve 6 vitesli manuel şanzıman

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın