reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla tarayıcı eklentileri için bir araya geldi

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla tarayıcı eklentileri için bir araya geldiklerini duyurdu. Bunun arkasında WebExtensions Community Group yer alıyor.

Advertisement

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, tarayıcı tarafının bir numaralı isimleri arasında yer alıyor.

İşte bu dev isimler bir WebExtensions Community Group merkezinde tarayıcı eklentilerine kalıcı bir düzen getirecekler.

Biliyorsunuz her tarayıcı için hazırlanmış yüzlerce eklenti bulunuyor. Farklı tarayıcı için farklı eklenti altyapısı geliştiriciler için zaman zaman sıkıntı yaratıyor. Her tarayıcıya özel eklenti özellikle zaman kaybı oluşturuyor.

Kurulan WebExtensions Community Group, eklenti API’lerini ve işlevselliği tüm tarayıcılarda standartlaştırmayı amaçlıyor. Bu grup temel olarak eklenti geliştiren geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu da elbette güzel görünüyor. Bu yeni ortaklık sayesinde eklenti üretmenin / oluşturmanın çok daha kolay ve hızlı hale geleceği aktarılıyor. Aynı zamanda bu ortaklık ile eklenti performansı ve güvenliği de artırılacak bilgisi veriliyor.

Buradaki en önemli isim elbette Chrome‘un temelinde yer alan Chromium altyapısını herkese açan Google oluyor. Chromium’u şu an Apple ve Mozilla hariç Microsoft ve Opera gibi birçok firma kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google da kısa süre önce Chrome için bir eklenti adımı atmıştı

Google Chrome, 2020’de devreye alınan Enhanced Safe Browsing sistemine sahip kişilerde yakında eklenti güvenlik uyarıları verecek.

Kurulan yeni sistem Chrome Web Store üzerinden indirilmeye çalışılan ve “güvenilir listesinde” yer almayan potansiyel tehlikeli “eklentileri” kişilere bildirecek.

Google bu sayede güvenirliği konusunda soru işareti olan eklentileri kurmadan önce kişileri uyaracak. Google’ın bu eklentileri market dışına almadığı ve şu an tüm eklentilerin yüzde 75’inin güvenilir olarak kabul edildiği aktarılıyor.

Burada Google’ın uyardığı eklentileri kurmanın yasak olmayacağını da belirtelim. Firma sadece uyarı yapacak, yüklemeyi engellemeyecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu