reklamı kapat

POPÜLER

chrome google koronavirüs

Chrome’un RAM sorununu çözecek altyapı başka sorun yarattı

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome biliyorsunuz halen oldukça yüksek oranda RAM kullanıyor. İşte bu yakında değişecekti. Ama yine olmadı..

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz ay Windows 10’un Mayıs 2020 güncellemesi ile önemli bir değişiklik / geliştirme yapmıştı. Bu sürümle geliştiriciler için yeni SegmentHeap değeri geldi. Bunun normal kullanıcı için anlamı ise Chrome gibi Win32 uygulamalarının artık eskiye nazaran daha az RAM kullanacak olmasıydı. Söylendiği kadarıyla yeni altyapı sayesinde Chrome ile benzer temele (Chromium) oturan yeni Microsoft Edge tarayıcının RAM kullanımı yüzde 27 oranında azalmış durumda. Bu rakam özellikle yoğun kullanımda hatırı sayılır bir düşüş anlamına geliyor ve Chrome’un durumu için de sevindiriyordu. Ancak söz konusu SegmentHeap altyapısı aktarıldığı kadarıyla işlemci kullanımını artırdığı ve performansı düşürdüğü için Google tarafından kapatıldı. Performans sorunları çözülene kadar geri plana atılan özellik, kısa vadede kolay kolay devreye alınacak gibi görünmüyor. Bu da gerçekten üzücü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome için başka yenilikler de yolda

Birçok internet sitesindeki bazı reklamlar teknik olarak doğru şekilde hazırlanmıyor. Bu yüzden de bazı reklamlar cihazlara çok fazla enerji harcatabiliyor ve aynı zamanda interneti olması gerekenden daha fazla kullanıyor. Google geçtiğimiz aylarda bu reklamlara bir son verileceğini duyurdu. Ağustos ayının sonundan itibaren verilecek güncelleme ile popüler tarayıcı Chrome artık aşırı sistem / internet kullanan reklamları otomatik olarak engelleyecek. Bu sayede özellikle mobil kullanıcıları memnun edecek gibi görünen firma, reklam içeriklerini üretenleri de içeriklerini düzeltmek adına zorlamış olacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu