reklamı kapat

POPÜLER

chrome google koronavirüs

Chrome tarafından laptop kullanıcılarını sevindirecek pil haberi

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, gelecek sürümüyle dizüstü modellerinin pil ömürlerine olumlu katkıda bulunacak deniyor.

Google Chrome hatırlarsınız Windows 10’un Mayıs 2020 güncellemesi üzerinden önemli bir haberle gündeme gelmişti. Bu Windows 10 sürümüyle geliştiriciler için yeni SegmentHeap değeri gelmiş, bunun normal kullanıcı için anlamı ise Chrome gibi Win32 uygulamalarının artık eskiye nazaran daha az RAM kullanacak olması denilmişti. Söylendiği kadarıyla yeni altyapı sayesinde Chrome ile benzer temele oturan yeni Microsoft Edge tarayıcının RAM kullanımı yüzde 27 oranında azalacak ve bu da iyi kullanıldığından ciddi avantaj sağlayacak. Şimdi ise Chrome 86 içerisinde bulunan deneysel bir özellik gündemde. Bulunduğu kadarıyla bu özellik aktif olarak kullanılmayan sekmelerdeki gereksiz JavaScript işlemlerini kısıtlıyor ve bu da pil ömrüne olumlu etki ediyor. Burada laptop özelinde tam 2 saatlik bir artışın (36 sekme açıkken) gelebileceği aktarılıyor ve bu da gerçekten büyük görünüyor. Bu durum özellikle aynı anda 20’den fazla sekme ile çalışanların hayatını oldukça kolaylaştıracak gibi duruyor. Özelliğin yakında herkese aktif edileceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Chrome için önemli başka yenilikler de yolda bulunuyor

Bunlardan bir tanesi reklamlara odaklanıyor. Biliyorsunuz sitelerdeki bazı reklamlar teknik olarak doğru şekilde hazırlanmıyor. Bu yüzden de bazı reklamlar cihazlara çok fazla enerji harcatabiliyor ve aynı zamanda interneti olması gerekenden daha fazla kullanıyor. Google geçtiğimiz haftalarda bu reklamlara bir son verileceğini duyurdu. Ağustos ayının sonundan itibaren verilecek güncelleme ile popüler tarayıcı Chrome artık aşırı sistem / internet kullanan reklamları otomatik olarak engelleyecek. Bu sayede özellikle mobil kullanıcıları memnun edecek gibi görünen firma, reklam içeriklerini üretenleri de içeriklerini düzeltmek adına zorlamış olacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu