reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarında rekabet kızıştı; Apple’dan yıllar sonra bir ilk

Analiz şirketi Canalys Çin akıllı telefon pazarı için yaptığı en son araştırmayı yayımladı. Huawei ve Apple’ın öne çıktığı rapor içerisinde dikkat çeken detaylar var.

2016 verilerine göre yaklaşık 1 buçuk milyar insanın yaşadığı Çin, doğal olarak dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından. İşte bu pazarın 2017 üçüncü çeyreğini değerlendiren Canalys, önemli detaylar yakalamış durumda. Rapora göre Çin pazarının lideri yaklaşık 23 milyon telefon satışıyla Huawei görünüyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde Oppo‘nun gerisinde ikinci olan şirket, 2017’de bunu tersine çevirmiş durumda. Pazarın üçüncülüğü Vivo da bulunurken, dördüncü ise Xiaomi. Beşinci sırada yer alan teknoloji devi Apple ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 büyüme elde etmiş görünüyor. Satışa çıkan iPhone 6S’den beri ilk defa Çin pazarında büyüyen şirket, iPhone 8 ailesiyle dikkat çekmiş görünüyor. Ayrıca iPhone X için de ülkede büyük bir talebin olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Huawei Apple Çin pazarı

Huawei, global pazarda Apple ile Samsung’u geçmek istiyor

Çin pazarının genel olarak yüzde 5 düşüş gördüğünü belirten Canalys, üçüncü çeyrekte toplam 119 milyon akıllı telefon satıldığını söylüyor. Genel olarak yaşanan düşüş tüm firmaları endişelendirirken, dördüncü çeyrekte durumun değişmesi umut ediliyor. Artık her yıl birden fazla yeni model tanıtan firmalar, yine de daha fazlasını peşinde bulunuyor.