reklamı kapat

POPÜLER

Imgur

VPN kullanmadan Imgur’a girmenin pratik yolu [Nasıl yapılır?]

Ünlü fotoğraf paylaşma platformlarından biri olan Imgur’a erişim engelleneli oldukça uzun süre oluyor. O zamanda bu yana yasağın kaldırılmasıyla ilgili bir girişim de bulunmuyor. Herhangi bir gelişme söz konusu olmayınca kullanıcılar burada paylaşılan içeriklere erişebilmek için ise VPN veya DNS gibi çözümlere başvurmak zorunda kalıyordu. Atılan son adımla birlikte bu gibi ekstra uğraşlara gerek kalmadan bu kullanışlı platforma erişmek mümkün hale geldi. “Peki ama nasıl yapacağız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İşte açıklaması…

Bildiğiniz gibi yoğun olarak kullanılan, yararlı pek çok internet sitesi zaman zaman ülkemizde yasaklanıyor. Twitter, YouTube gibi büyük birçok platform bu yasaklardan nasibini aldı. Fakat problemlerin çözülmesiyle erişim engeli de kaldırıldı. Fakat Wikipedia ve Imgur için erişim engelinin kaldırıldığı döneme bir türlü ulaşamadık. Bu da VPN ve DNS gibi alternatiflere yönelmemize neden oluyor.

Nasıl yapılıyor?

Wikipedia da Türkiye’de yasaklanan internet siteleri arasında yer alıyor. Ücretsiz olarak paylaşılan her türlü bilgiye erişmeyi zorlaştıran bu kararın ardından Wikipedia geri durmamış ve soruna oldukça basit bir çözüm getirmişti. Açmak istediğiniz internet sayfasının başına 0 yazmanız ve yeniden enter’a basmanız yeterli oluyordu. Imgur da Wikipedia’nın yolundan gidiyor ve erişim engeli dönemine son veriyor. Bu platforma giriş yapabilmek için adres çubuğuna www.0imgur.com yazmak yeterli oluyor. Bu gelişmeyle birlikte sadece Imgur’a girebilmek için VPN veya DNS kullanmaya gerek kalmıyor.