reklamı kapat

POPÜLER

domates toplayan Çiftçi dostu robotik kol root ai virgo 1

Domates toplayan çiftçi dostu robotik kol: Virgo 1 [Video]

Root AI, çiftçi dostu robotik kol projesi Virgo 1’da son düzlüğe girdi. Yapay zeka destekli robot kendi başına domates topluyor.

Root AI, domates toplayan robotik kol projesi Virgo 1 ile çiftçi problemlerinden birini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Çiftçi harcamalarının başında ürün toplamak için ayrılan bütçe geliyor. İş gücü konusunda yüksek bütçeler ayıran çiftçiler aynı zamanda kısıtlı sürede ürünlerini toplamak durumunda kalıyor. Peki daha az bütçe ile her saatte çalışabilen bir robotik kolla maliyet ve iş süresi problemini çözmek daha iyi olmaz mıydı? Root AI tam da bu soruyu cevaplıyor. Virgo 1 isimli robotik kol domates toplamacılığı yapıyor. Domatesleri ezmeyecek hassaslıkta tutabilen robotik kolun şirketin ilk tarıma yönelik robotu olduğu kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sensör ve kameralarla donatılmış

Amerika ve Kanada’da testlerini çoktan tamamlayan robot, plastik “parmaklarıyla” domatesleri birer birer zarar vermeden ve ezmeden topluyor. Sensör ve kameraları yardımıyla olgunlaşmış ve henüz tam olgunlaşamamış domatesleri de ayırt edebiliyor. Böylelikle sadece olgunlaşmış olanları basitçe toplayarak, tek başına çalışabiliyor. Robotun plastik parmaklarının yiyeceklerle temasa uygun plastikten yapıldığı kaydediliyor.

Plastik parmakların yıkama ve temizleme konusunda da kullanıcıyı hiç zorlamadığının altı çiziliyor. İnsanların elle toplama yaparken bir virüsü dağıtma riskine karşın robotla bunun önüne geçilebileceği de açıklamalar arasında. Cihazla ilgili en önemli noktalardan biri ise yazılımının geliştirilebilir olması. Bu sayede sadece domates için değil farklı ürünler için de özelleştirilebilir olması robotun öne çıkaran noktaları arasında yer alıyor.

Ticari seralarda test sürecini başarıyla tamamlayan robotik kolun önümüzdeki yıl ticari kullanım için çiftçilerin erişimine sunulması bekleniyor.