reklamı kapat

POPÜLER

Hexbot robotik kol

Modüler hepsi bir arada robotik kol: Hexbot [Video]

Makerların hayali robotik kol çok daha erişilebilir bir fiyatla ve geniş yelpazede yeteneklerle Hexbot sayesinde gerçek oldu. Üreticiler için gelişmiş özellikler sunan Hexbot, oyunun seyrini değiştiriyor.

Teknolojinin ilerlemesi ve 3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla beraber küçük işletmeler veya hobi alanında uğraşanlar için “üretim bandı” eve gelmiş durumda. Ancak bunu bir adım daha öteye taşımak robotik kol ile mümkün. Şimdiye kadar daha çok endüstriyel alanlarda kullanımına şahit olduğumuz robotik kol teknolojisi herkesin ulaşabileceği düzeyde bir erişim sunmuyordu. Kickstarter projesi Hexbot ise bunu kökünden değiştiriyor. 5 dakikada Kickstarter üzerinden ihtiyacı olan bağış miktarına ulaşan, halihazırda ise bu miktarı 8 katına çıkaran proje, 300 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilecek, modüler bir robotik kolu makerlarla buluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her işin ustası

Modüler yapısı sayesinde başlığı değiştirilebilen Hexbot’un yetenekleri ise hayli geniş. Bir 3D yazıcı olarak kullanabileceğiniz robot aynı zamanda lazer kesim yapabiliyor. Deri üzerine lazer işleme yapabilen robotla, resim çizmek de mümkün oluyor. 0,05 mm’lik hassasiyetiyle ne kadar “detaycı” olduğunu belli eden hepsi bir arada robot kol, 500 mm/s hıza kadar çıkabiliyor. Hayli sessiz çalıştığı belirtilen robot bu sayede ev tipi kullanımda ya da küçük ofislerde gürültü sorununu da çözüyor. Aynı zamanda yapıyı oldukça basit bir yazılımla destekleyen ekip, herkesin kullanabileceği bir ürüne imza atıyor. Robotik kolu doğrudan bir robot kol olarak da kullanabilir farklı projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Sadece tasarımcılara değil, yazılımcılara da hitap ediyor anlayacağınız.

Tanıtımını haberin üzerinden izleyebileceğiniz Hexbot’un Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.